تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم از شایع ترین سرطان ها در خانم ها است که معمولا بعد از بارداری و با افزایش سن اتفاق می افتد.

سرطان دهانه رحم از انواع سرطانی است که قابلیت تشخیص زودرس دارد. بهترین راه تشخیص زودرس آن معاینات مرتب توسط متخصص زنان می باشد.

توصیه می شود که همه خانم ها از سنی  که ازدواج می کنند تا سنین بعد از یائسگی به طور مرتب و حداقل هر 6 ماه یکبار به متخصص زنان مراجعه کنند و سالی یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند. بعضی از پزشکان اعتقاد دارند اگر تست پاپ اسمیر سه سال متوالی انجام شد و طبیعی بود بیمار می تواند آن را هر سه سال یک بار هم انجام دهد.

تست-پاپ-اسمیر
تست-پاپ-اسمیر

آیا انجام تست پاپ اسمیر دردناک است؟

خیر تست پاپ اسمیر هیچ درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند و بیمار پس از تست به راحتی می تواند به فعالیت های عادی زندگی خود بپردازد.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

متخصص زنان در معاینه بیمار ابتدا یک شرح حال کامل از بیمار تهیه می کند و دهانه رحم بیمار را با یک وسیله به طور دقیق بررسی می کند. دو روش کلی برای تست پاپ اسمیر وجود دارد که عبارتند از:

  • در روش اول که روشی قدیمی تر می باشد ابتدا متخصص زنان دهانه رحم را معاینه کرد در صورتی که بیمار ترشحات غیر طبیعی داشته باشد این ترشحات بر روی لام یا یک لایه شیشه ای قرار می دهد.
  • روش دوم تست پاپ اسمیر تین پرپ نامیده می شود که در این روش این ترشحات که حاوی سلول های ریزش شده دهانه رحم است داخل یک محلولی از مایع قرار می گیرد و به آزمایشگاه فرستاده می شود. سپس سلول های دهانه رحم زیر میکروسکوپ بررسی می شوند و هم عفونت ها و هم سلول های غیر طبیعی یا مراحل پیش سرطانی تشخیص داده می شوند.
گاهی اوقات خانم ها مشکوک به سرطان دهانه رحم  می شوند بنابراین لازم است تست پاپ اسمیر انجام دهند برای انجام آن باید به بهترین متخصص زنان در تهران  مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در انجام این تست مهارت بالایی دارند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم دومین علت مرگ و میر خانم ها بعد از سرطان پستان در سطح جهانی می باشد.

توزیع این سرطان در نقاط مختلف دنیا متفاوت است ولی از سرطان هایی است که قابل غربالگری می باشد.

سرطان دهانه رحم تنها سرطانی است که علت آن شناخته شده است. عامل این سرطان نوعی ویروس به نام  HPV است و چون عامل آن شناخته شده است قابل غربالگری هم می باشد. این ویروس درمان ندارد ولی از طریق تزریق واکسن HPV قابل پیشگیری است.

حدود 20 نوع از ویروس HPV در انسان می تواند ایجاد بیماری کند. این ویروس در انسان به دو دسته تقسیم می شود. یک دسته ویروس های پر خطر و دسته دیگر ویروس های کم خطر هستند.

ویروس های کم خطر عمدتا ایجاد زگیل های مقاربتی می کنند که از تماس جنسی منتقل می شود. این ویروس می تواند بدون علامت و در مدت طولانی در بدن انسان باقی بماند و یا می تواند در زمانی که سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود، فعال شود. این ویروس را معمولا بعد از سن سی سالگی در خانم ها غربالگری می کنند چون شیوع آن در این زمان بسیار بالاست.

تنگ کردن واژن

لابیاپلاستی   –   بهترین جراح زیبایی واژن

 

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *