سنت و مدرنیته در ایران و ژاپن

۷ شهریور ۱۳۹۰ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

در ارتباط با سنت و مدرنیتهمتاسفانه چیزی که اکنون در کشورمان شاهد آن هستیم تقابل و جنگی شدید بین مدرنیته و سنت است به طوری که تقریبا از اواسط دوره ی قاجار و همزمان با ورود فارغ التحصیلان اروپا رفته به کشور، اتفاق افتاد. جو مذهبی خشک و بی روح از یک طرف و تعصب و غرب زدگی عده ای از سوی دیگر موجب تقابلی شدید بین این دو گردید.

 موضوعی که قصد دارم اندکی به آن بپردازم مقایسه بین ایران و ژاپن در مواجه شدن با مدرنیته است.  تقریبا در نیمه دوم قرن نوزدهم ورود مدرنیته به جوامع سنتی آغاز گردید اما برخی جوامع چنان آن را پذیرفتند که سنت خود را به کلی به دست فراموشی سپردند و برخی هم هرگز نخواستند سودمندی های جهان مدرن را ببینند.  در این کشاکش شاید جامعه ی ژاپن بهترین عملکرد را داشت چرا که اکنون به وضوح می بینیم که بر خلاف بسیاری از جوامع شرقی، ژاپن کشوری است مدرن و صنعتی که سنت و فرهنگ خود را به خوبی حفظ کرده و فرهنگ غربی تاثیر کمی بر فرهنگ ژاپنی گذاشته. اکنون فیلم ها و سینمای ژاپنی، فلسفه ژاپنی و هنر های زیبای ژاپنی را در کنار بهترین تکنولوژی های صنعتی آنان مشاهده می کنیم.

گرچه جامعه ما نیز تا حدی به سمت مدرنیزم حرکت کرده اما متاسفانه چیزهایی که باید از مدرنیزم گرفته شود در جامعه ما وجود ندارد بلکه بیشتر دریافت ما از مدرنیزم مسائلی بوده که به ضرر فرهنگ و سنت ما تمام شده و در اینجا منظور از فرهنگ و سنت نه تنها دین بلکه سنت ها و جشن های باستانی و تاریخ کشور ماست و به نظر می رسد عامل این مورد هم ناآگاهی بوده، عده ای به دلیل ناآگاهی از چیزی که سنگ آن را به سینه می کوبند و عده ای هم به دلیل ناآگاهی از وجود سود و فایده در فرهنگ و یا مدرنیته ای که دارند آن را نابود می نمایند. به هر حال تنها چاره ای که ذهن من خطور می کند آگاهی بخشی به جامعه از طرق رسانه است، چرا که عموم مردم با رسانه ارتباط دارند و در اینجا رسانه های نقش برجسته ای را ایفا می کنند و آن ها باید رسالت خویش را که اطلاع رسانی بدون تعصبات کورکورانه و با صداقت و نقد های منطقی و دوطرفه است، انجام دهند.

منابع:

Encounter of tradition and modernization in Iran by comparison with Korea,China and Japan

سازمان فرهنگی ایران و ژاپن

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>