چرا نیروهای بومی کنگان استخدام نمی شوند؟

۴ مهر ۱۳۹۰ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در روزنگاری‌ و مینی‌مال

به عقیده من ،برای بررسی هر چالشی قبل از بررسی عوامل بیرونی بهتر است که عوامل درونی نیز مورد کنکاش قرار گیرند. قریب به اتفاق بومیان کنگان هم بدین عقیده اند که در حق مردم کنگان ظلم می شود؟ چه می توانیم بکنیم؟
یکی از عواملی که باعث کم بودن و شاید هم کافی نبودن استخدام بومی های کنگان و حومه باشد، عدم وجود نیروهای متخصص است. به نظر من باید این حقیقت را بپذیریم که بومی متخصص کم داریم. مسلما شرکت های خصوصی که همواره در پی پیشرفت اقتصادی و کاهش هزینه ها هستند ترجیح می دهند که غیر بومی متخصص استخدام کنند تا بومی غیر متخصص. آن رئیس محترم قطعا به این موضوع فکر نمی کند که همواره بسیاری از مشکلات که ناشی از توسعه نامناسب شهری و جمعیتی در کنگان است، گریبان گیر مردم این منطقه است و اگر قانونی در زمینه استخدام بومی ها نباشد ترجیح می دهد که بهترین ها را انتخاب کند که البته این بهترین ها هم شامل مردم کنگان و عسلویه و… می شود و هم شامل سایر شهرها.

حال حتی ممکن است قانونی نیز در این زمینه وضع شده باشد؛ اما اگر نظارت بر اجرای قانون وجود نداشته باشد بازهم مسئولین معلوم نیست که به این قانون عمل کنند. گرچه این موارد در شرکت های خصوصی بیشتر به چشم می‌خورد، اما شرکت های دولتی و شبه دولتی نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود.

عامل دیگر نیز نبود افراد بومی (به تعداد کافی!) در سطح مدیریتی شرکت های منطقه ویژه پارس جنوبی است که تا حدی ناشی از عوامل قبلی است و اندکی هم ناشی از مدیران نفتی در سطوح بالاتر است.

حال این پرسش به وجود می آید که ما چه می توانیم بکنیم؟ هر کسی بنا به موقعیتی که دارد مسئولیتی نیز در هر زمینه ای دارد. در این زمینه، وظیفه وبلاگ نویسی مثل من، نوشتن است. چرا که وقتی که اذهان عموم و اکثریت جامعه نوشته‌های وی را بپذیرند خود به خود علاوه بر اینکه این افراد در آینده خودشان مسئولیت‌ها را اشغال می کنند، به مسئولین نیز فشاری غیر مستقیم جهت تلاش در ارتقای وضعیت موجود وارد می آید. این طور نیست که کسی بگوید عدم استخدام مردم کنگان به ما ربطی ندارد. البته نوشته های من بدین معنا نیست که تلاشی صورت نمی گیرد. تلاش هایی صورت می گیرد اما این تلاش ها و زحمات، مداوم و هدفمند نیستند بلکه تلاش هایی پراکنده هستند که معمولا تاثیری مقطعی می گذارند. مثلا سال پیش با توجه به اعتراض آیت الله صفایی بوشهری مبنی بر عدم استخدام بومی ها، ۱۴۰ نفر از افراد بومی (اکثرا اهل کنگان و حومه هم نبوده اند) استخدام شدند، اما متاسفانه علی رغم این تلاشی که موجب استخدام ۱۴۰ نفر شد ولی این عمل تداومی نیافت چون قانون خاصی در این زمینه به خوبی وضع نشد و اگر هم وضع شد، نشانه ای از اجرای آن به چشم نمی خورد. به نظر می رسد که حضور مداوم مسئولین مرتبط در جمع های پرسش و پاسخ ضروری به نظر می‌رسد. البته قانع نبودن ما و تنبلی خود ما هم عاملی است که به شدت این موضوع دامن می زند. مثلا با اینکه فنی و حرفه ای کنگان بارها و بارها خودم دیده ام که با امکانات خیلی خوب درخواست شرکت همشهریان در کلاس های مهارتی کرده (که جای بسی تشکر دارد) ولی استقبال قابل قبولی از طرف ما نشده چرا که برخی تمایل ندارند که فقط یک ماه از وقت خود را صرف یادگیری حرفه ای یک مهارت با امکاناتی خیلی خوب کنند. امیدوارم هر کس هر وظیفه ای که دارد به خوبی انجام دهد.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۲ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>