تحلیل های نادرست سیاسی

۲۵ آذر ۱۳۹۰ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در سیاست
به طور معمول هر روز حداقل دو ساعت برای مطالعه ی اخبار از طریق اینترنت وقت می گذارم که عمدتا اخبار علمی و سیاسی هست و به خواندن تحلیل های سیاسی تحلیلگران داخلی و خارجی هم علاقه دارم و سعی می کنم اخبار را از خبرگزاری های متنوعی دنبال کنم. در این میان چیزی که توجه آدم را به خودش جلب می کند تحلیل های اشتباه و بعضا خنده آور برخی از سیاست مداران و سایر افرادی است که اطلاعات سیاسی چندانی هم ندارند. مثلا اگر بخواهم از تحلیل گران خارجی نامی ببرم سریع به یاد اظهارات خنده آور آقای علیرضا نوری زاده می افتم. از این دست موارد در داخل و خارج از کشور کم نداریم و فکر می کنم چنین تحلیل هایی می تواند ناشی از چند عامل باشد. این عوامل را به طور خیلی خلاصه به صورت زیر معرفی می کنم:

۱٫دور بودن از محیط و کشوری که تحلیلگر آن را تحلیل می کند و باعث نتیجه گیری بر اساس اطلاعات اشتباه می شود.
۲٫گاهی اوقات یک شخصیت سیاسی فرصت لازم برای پیگیری اخبار و اطلاعات به روز ندارد و افراد دور و بر او با توجه به علایق و سلایق خود وی را در یک کانال خبری خاص قرار می دهند و اطرافیان وی باعث نتیجه گیری بر اساس اطلاعاتی که به وی داده اند، می شوند.
۳٫گاهی نیز جیزه خوار بودن یک فرد باعث می شود علی رغم داشتن اطلاعات درست برای چاپلوسی و یا تضمین و یا بدست آور منافعی تحلیل های اشتباه و یا دروغی را ارائه دهد.
۴٫گاهی شخصیت های سیاسی علی رغم اینکه خود از حقیقت آگاه هستند اما برای تبلیغات سیاسی و یا تهدید و سایر اهدافی که مد نظر است تحلیل های نادرستی را ارائه می دهند.
۵٫در برخی موارد فرد توهم دارد و به دلیل اینکه از وضعیت توده مردم اطلاعی ندارد تحلیل های غلطی را ارائه می دهد.
البته شاید برخی از موارد فوق را بتوان یک عامل به حساب آورد اما در هر حال از چنین افرادی انتظار داشتن اطلاعات و تحلیل های بهتری می رود. اگر شما هم موردی مد نظرتان هست لطفا اضافه کنید.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>