مشکلات تولید علم امروز و دیروز

۹ بهمن ۱۳۹۰ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

همیشه محققان و پژوهشگرانی که دغدغه تولید علم و خدمت به بشریت داشته اند با مشکلاتی مواجه بوده اند که برخی از این مشکلات را خدمت شما بازگو می کنم.  اول به محدودیت ها و مشکلات گذشته می پردازم سپس به محدودیت ها و مشکلات تولید علم در وضعیت کنونی دنیای ما انسان ها، و در آخر هم مقایسه ای موجز و مختصر بین این دو و نتیجه گیری نهایی.
مشکلات تولید علم در گذشته:
به طور خیلی خلاصه دانشمندان از گذشته های خیلی دور تا حدود صد و پنجاه سال پیش با مشکلات و موانعی همچون نبودن وسایل آزمایشگاهی و اندازه گیری دقیق و درست، در دسترس نبودن اطلاعات، کتاب ها و اطلاعات کافی و وسایل ارتباطی همچون اینترنت، نداشتن دسترسی به دیتا بیس های علمی، عدم دسترسی به استادان خبره از راه دور، نبودن ارتباط کافی بین محققین در جوامع مختلف از یک طرف و از طرف دیگر نبودن اسپانسرهای مالی توانسته به گونه فاحشی بر تولید علم اثر بگذارند به طوری که شاید دانشمندان بسیار مظلوم تر از وضعیت کنونی بوده اند و بسیاری ممکن است از علم خود هیچ درآمدی برای رفع اساسی ترین احتیاجات خود کسب نکرده باشند. این ها همه تنها گوشه ای بود از وضعیت اسفبار زندگی دانشمندان و چالش های آنان که به ذهن ما می رسد در حالی ممکن است بسیاری از مسائل دیگر نیز بوده باشد که از ذهن ما دور مانده باشد.
مشکلات تولید علم در امروز:
گاهی برخی امتیازات می تواند برای یک پژوهشگر به عنوان چالشی جدی مطرح شود. یکی از این گونه موارد انتشار حجم بسیار زیادی از مقالات علمی در نشریات علمی مختلف است که قطعا یک پژوهشگر برای پذیرفته شدن مقاله خود باید حین تحقیق، بسیاری از آن ها را مطالعه نماید که حتی این مشکل از نظر دانشمندی مثل استیون هاوکینگ (که اخیرا هفتادمین سالگرد تولد وی جشن گرفته شد) دور نمانده و دقیقا به خاظر ندارم در کتاب تاریخچه زمان بود یا جهان در پوست گردو خواندم که حدود هر سه دقیقه یک مقاله علمی در زمینه کاری ایشان چاپ می شود و مطالعه ی قابل قبولی در در زمینه تخصص مورد نظر بسیار زمان بر خواهد بود.
مشکل دوم که عمدتا برای کشورهایی مثل ایران وجود دارد مشکل زبان انگلیسی است که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه ها به نوعی با آن مواجه هستند که هم ناشی  نظام آموزشی زبان انگلیسی در وزارت آموزش و پرورش وعدم توجه به کیفیت در مقاله کمیت در پذیرش دانشجو در ایران است. که در مطلب اهمیت زبان انگلیسی در پژوهش و تحقیق بیشتر توضیح داده ام.
مشکل سوم که در کشوری مثل کشور ما کاملا مشهود است، عدم ارتباط بین صنعت و دانشگاه است که متاسفانه برخی از مسئولین با فرافکنی و ذکر چند مورد بسیار جزئی در یکی دو زمینه خاص این حقیقت را انکار می کنند.
مشکل چهارم توسعه نیافتن پژوهشکده ها و پارک های علم و فناوری به گونه ای که از حامیان طرح های علمی و صبعتی حمایت شود.
مقایسه و نتیجه گیری:
با مقایسه ی وضعیت دیروز و امروز به وضوح در می یابیم که علی رغم وجود برخی مشکلات و موانع، وضعیت رشد و انتشار علم رو به بهبود بوده است که این امر می تواند نتیجه ی عصر تبادل اطلاعات و فناوری ارتباطات بوده باشد.


پی نوشت: برنامه داشتم که وبلاگ رو هر روز به روز کنم اما چون برگشتم خونه و برای یک هفته ای که اینجا هستم هم ارزش نداشت اینترنت ADSL  بگیرم، به مشکل برخوردم. الان هم دارم کلی تلاش می کنم با اینترنت دایال آپ بتونم این پست رو ارسال کنم که امیدوارم زود از این وضعیت اینترنت دیزلی خلاص بشم!

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>