آیا می توان به نتایج نظر سنجی های اینترنتی اتکا کرد؟

۱۸ بهمن ۱۳۹۰ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ | سیاست

در این مطلب قصد دارم که به این سوال پاسخ دهم که “تا چه حد می توان به نظر سنجی های اینترنتی اتکا و اعتماد کرد؟” و از چند نقطه نظر آن را بررسی نمایم.

عموما اتکا به هر گونه نظر سنجی با اندکی خطا همراه خواهد بود که گاهی این خطا ناچیز است و می توان نتایج را با تقریب خوبی پذیرفت. اما گاهی خطاها چنان بزرگ هستند که نمی توان مشت را نمونه خروار دانست.

اتکا به نظر سنجی های اینترنتی که در سایت های مختلف قرار دارد نیز همانند سایر نظرسنجی هایی که سازمان های مختلف دولتی و غیر دولتی انجام می دهند، با اندکی خطا همراه خواهد بود اما این خطا در چه اندازه ای است؟

پاسخ به این پرسش مستلزم در نظر گرفتن وضعیت نمونه آماری است و قبل از آن باید به این پرسش پاسخ داد که آیا می توان گفت نمونه مورد نظر یک نمونه واقعی است و نماینده سایر داده ها و افراد جامعه نیز هست؟

به نظر من در جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم (ایران) نمی توان گفت که نظر و تفکر افرادی که کاربران فعال اینترنت هستند، نماینده ای از کل افراد جامعه هست. برای بهتر روشن شدن مطلب یه مثال کوتاه و ساده می زنم.

مثلا کاربرانی که حدود ۶۰ سال سن دارند بسیار کمتر از کاربرانی هستند که ۲۰ سال سن دارند و این وجود تفاوت در سن افراد در جامعه ما، در تمایز در تفکرات آن ها نقش ویژه ای دارند برای مثال نسل اول و دوم و سوم انقلاب در نگرش های سیاسی و اجتماعی تفاوت دارند زیرا که دغدغه ها و خواست های آنان متفاوت است و شاید به جرات بتوانم بگویم که افرادی که عمده کاربران اینترنت هستند، در محدوده سنی ۱۶-۳۰ قرار می گیرند. با توجه به دسترسی راحت تر شهرها به اینترنت، روستاییان کمتر در نظر سنجی های اینترنتی شرکت می کنند و در نتیجه باید تصمیمات کلان به گونه ای باشد که مشتی که انتخاب می شود نمونه خروار باشد.

در نتیجه در کشور ما کاربرانی که در نظر سنجی های اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی مثل گوگل پلاس، فیس بوک و یا توییتر فعال هستند ممکن است از نقطه نظر خواست های اجتماعی با سایر افرادی که دسترسی کمتر و یا محدود تری به اینترنت دارند، متفاوت باشند و کاربران نیز هنگام مشاهده نتایج نظر سنجی های اینترنتی مثل “پیش بینی و نتایج انتخابات مجلس” یا “شما در انتخابات شرکت می کنید؟” یا “در انتخابات به چه کسی رای می دهید؟” باید به نکات فوق دقت کنند و تا در ذهن خود به واقعیت های دنیای حقیقی نزدیک تر شوند.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>