سه نقد بر شیوه ی آمار دهی مسئولین

۲۱ بهمن ۱۳۹۰ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در سیاست

یک روز به ۲۲ بهمن ماه هست و در آستانه جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم، برخی از این فرصت استفاده می کنند و آمار ها و ارقامی را ارائه می دهند و با تحلیل های خود حقیقت را وارونه جلوه می دهند و هر منتقدی را به راحتی با اتهام هایی نظیر سیاه نمایی و … از صحنه حذف می کنند.

در این مطلب قصد دارم سه نقد را بر شیوه ی آمار دادن مسئولان و همچنین صدا و سیما وارد آورم که امیدوارم انصاف را رعایت کرده باشم و قضاوت را به خوانندگان فهیم و باشعور  می سپارم.

انتقاد اول مربوط بیان کردن “رشد تورم” و “سرعت تورم” هست که گاهی عمدا یا سهوا و از روی نادانی اشتباه به کار می برند و بسیاری که فرق بین شتاب و سرعت را نمی دانند، به اشتباه می اندازند و در واقع شتاب برابر است با تغییرات سرعت به زمان یا همان مشتق اول سرعت و معمولا شتاب از نظر عددی مقداری کمتر از سرعت را دارد و بجای تورم (که در واقع نوعی سرعت است)، سرعت افزایش تورم یا شتاب تورم را ذکر می کنند. متاسفانه  اینگونه مغالطه ها در “سرعت” و “شتاب” مربوط به پارامتر های پیشرفت و پسرفت متاسفانه وجود دارد.

انتقاد دوم مربوط به نحوه ی ذکر افزایش ظرفیت نیروگاه ها و کارخانه ها و ظرفیت واحد های تولیدی صنعتی می شود که برخی مسئولین و همچنین صدا و سیما فقط می گویند ظرفیت به فلان اندازه رسید و به همین بسنده نمی کنند  و متاسفانه مقدار اولیه و درصد افزایش ظرفیت واحد های تولید را ذکر نمی کنند که مخاطب بتواند در ذهن خود مقایسه و قضاوت کند. این موضوع را مکررا دیده ام.

انتقاد سوم بیشتر به نحوه ی آمار دهی مسئولان و صدا و سیما در دهه فجر (که به شما دوستان تبریک عرض می کنم) مربوط می شود و اینکه بسیاری از مسئولین محلی و کشوری  و همچنین صدا و سیما وضعیت و پیشرفت های موجود را فقط با دوران شاه مخلوع مقایسه می کنند که کاری اشتباه است و ضمن اینکه پیشرفت های چشمگیر در سه دهه گذشته انقلاب اسلامی را منکر نیستم، به این شیوه انتقاد وارد می کنم چرا که سی و سه سال از آن زمان گذشته و اینگونه مقایسه کردن ما را به نتیجه صحیح سوق نمی دهد.

راه حل عملی چیست؟

راهکار عملی این است که بنگریم در سی و سه سال پیش و در زمان سقوط شاه، از لحاظ قدرت و نفوذ سیاسی، تکنولوژی و تولید علم، رفاه اجتماعی و پارامتر های مورد نظر در چه جایگاهی بودیم و آن نقطه را در نظر بگیریم و ببینیم در این سی و سه سال می توانستیم در چه جایگاهی قرار بگیریم و در سی سال اخیر کشورهای دیگر (مثل ژاپن و ترکیه) چقدر پیشرفت کرده اند و ما چقدر پیشرفت کرده ایم که البته در این مقایسه شرایطی مثل وجود تحریم ها و دفاع هشت ساله نیز باید در نظر گرفته شود.

عنوان چند خبر مرتبط از خبرگزاری های داخلی ایران:

تابناک به نقل از برخی مسئولین و نمایندگان مردم در مجلس نوشت: “آمار دولت در مورد بیکاری دروغ است.”   ( تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۰ ؛ کد خبر: ۱۹۹۹۰۶)

تابناک به نقل از کاتوزیان نماینده مجلس و رئیس کمیسیون انرژی نوشت: “دولت آمار دروغ می‌دهد” و “روند ارائه آمار از سوی دولت فریبکارانه است و قصد فریب مجلس را دارد.”

( کد خبر:  ۱۶۳۶۱۲؛ تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

به گزارش شفاف اسحاق جهانگیری وزیر سابق صنایع و معادن در گفتگو با شرق پیرامون دور
افتادگی از توسعه گفت: “آمارهای دولت به هیچ‌وجه کار‌شناسی نبوده و مبنای درستی
ندارد.”

(کد خبر: ۸۰۳۰۷ ؛ تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۰)

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>