تاثیرگذاری سخنان ما بر دیگران

۹ خرداد ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

 

راجع به یکی از مسائل اجتماعی با هم صحبت می‌کردیم. بحث ما محترمانه تا نزدیکی‌های اذان صبح ادامه پیدا کرد. قبلا هم به دلیل علاقه وافر هم‌دیگر و اینکه حرف‌های هم را خوب می‌فهمیدیم، بار‌ها با هم صحبت، تبادل نظر و بحث، کرده بودیم.
انسان باسوادی بود اما معتقد بودم لااقل در این مورد اشتباه می‌کند. دلایل هم‌دیگر را می‌شنیدیم و صحبت می‌کردیم. خیلی خسته شده بودیم. احساس کردم اندکی سماجت به خرج می‌دهد اما انصافا سوالات «جون دار» ی از من می‌پرسید. بحث از کنستانتین و گسترش و تحولات مسیحیت شروع شد به پست مدرنیسم و… کشیده شد!

راستش را بخواهید حالم به هم می‌خورد از این «ایسم‌»های الکی و هر کس که بی‌خود سر در آخور «ایسم» ی دارد و هی «ایسم» «ایسم» می‌کند. آخرش هم فرق پلورالیسم (پلورالیزم) با رماتیسم را نمی‌فهمد! و به قول امروزی‌ها می‌خواهند هی کلاس بگذارند که ما هم‌ها!

اما او از این دسته نبود. آخر بحث برای اینکه بازخوردی از گفته‌هایم بگیرم، گفتم: فکر نمی‌کنی کمی داری در گفته‌هایت مقاومت بی‌مورد می‌کنی و آنچه که الان می‌گویم و الان به ظاهر نمی‌پذیری، در خلوت خود پذیرفته‌ای؟ جوابش مثبت بود. با هم خندیدیم!

نتیجه‌گیری

نخست: گاهی فکر می‌کنیم که طرف مقابل حرف‌های ما را نمی‌پذیرد اما باید بدانیم که حرف‌هایمان به میزان اعتبار و صداقتی که در آن نفهته هست، تاثیر دارد اما ممکن است این تاثیر کاملا آشکار نباشد. برای مثال ممکن است شما در بحث با فردی، حقیقتی را نپذیرید ولی در خلوت خود آن را پذیرفته باشید.

پس اگر هدفی دارید که به حقیقتش ایمان دارید و آن را مقدس می‌پندارید از گفتنش نهراسید و بدانید که حتما حرف‌هایتان تاثیرگذار است. شاید تاثیرش اندک باشد اما در گذر زمان این تاثیر قابل توجه خواهد بود.‌‌ همان ضرب المثل زیبا که می‌گوید: آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.

دوم: کمتر وقت خود را تلف نکنیم. گاهی قبلش باید بیندیشیم که هدف از بحث چیست؟ آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد یا نه؟

 

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>