جلوگیری از تغییرات در جامعه امروز

۱۳ خرداد ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

اصولا تغییراتی که در طبیعت رخ می دهد، جلوگیری از آن ها غیر ممکن است. یک فنر را در نظر بگیرید. آن را فشرده کنید. تا چه مدت می توانید این فنر را تحت فشار قرار دهید؟ قطعا زمانی که نیروی وارد بر این فنر، از بین برود، فنر مسیر آزاد خود را پیش خواهد گرفت و باز و آزاد خواهد شد.

شاید روزی بتوان وقوع سیل را با دقت زیاد پیش بینی کرد، اما هرگز نمی توان از وقوع آن جلوگیری کرد چون یک تغییر و خواست طبیعی است؛ این انسان ها هستند که نباید پوشش گیاهی و درختان را نابود کنند و در حاشیه رودخانه ها خانه بنا نکنند تا با سیل های پرخروش مواجه نشوند.

تغییرات در اجتماع هم همین تفسیر ترمودینامیکی را دارند. انسان ها امیالی فطری دارند که باید به آن ها پاسخ صحیح و درخور داده شود. در غیر این صورت در مسیر غلط حرکت خواهد کرد.

انسان امروز دیگر نمی تواند چشمانش را در مقابل حوادث پیرامونش ببندد و به آن ها نیندیشد. انسان امروز پاسخ سوالات و امیال بنیادینش را جستجو می کند و این یک مسیر طبیعی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. انسان امروز دیگر نمی تواند گزاره های مختلفی که از هر سو او را فرا گرفته اند، کورکورانه بپذیرد. طبیعتا گزاره هایی بیشتر پذیرفته می شوند که منطقی تر به نظر می رسند.

حال چگونه می توان بدون ارائه دلیل و برهانی روشن، یک انسان را وادار به پذیرش یک گزاره کرد؟ پر واضح است که در صورت اعمال فشار بدون اینکه برهانی ارائه شود و او قانع شود، آن فرد مثل فنری خواهد بود که یک انرژی درونی نهفته دارد که روزی آن انرژی را آزاد خواهد کرد.

اصطکاک بین سطح

اگر برهانی قاطع دارید، هیچ گاه نگران اصطکاک و  مواجه شدن با اندیشه های مخالف نباشید. طبعا اندیشه های ما زمانی پایدار و محکم می شوند که به اندازه کافی بین آن ها اصطکاک و برخورد مناسب رخ داده باشد. بدین مفهوم که اگر شما و دوستتان به اندازه کافی و با شیوه مناسب با هم بحث و تبادل نظر کرده باشید در نهایت به نتیجه ای می رسید که مقبول شماست و هر روز بر سر آن دعوا ندارید!

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>