خوش خیالی یا توهم توطئه

۲ تیر ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

با بررسی تاریخی (مطالعه بیشتر: +) و همچنین نگاهی گذرا به سیاست های فعلی جهان، به وضوح حس افراطی توهم توطئه را در میان برخی سیاست مدارن مشاهده می کنیم. حسی که مشکلات داخلی را به کشورهای دیگر و یا اپوزیسیون نسبت می دهد. این حس می تواند ناشی از عواملی همچون بیماری های روانی، رشد در محیط بد بینانه، تجربه ی خیانت ها و توطئه های زیاد و یا فرافکنی و سرپوش گذاشتن بر مشکلات درونی باشد.

در وضعیت کنونی که برخی کشورها سال ها برنامه ریزی می کنند و خود نیز به توطئه ها و دسیسه هایشان معترفند (ویروس استاکس نت و فلیم: + و + و + و +) به شدت بخشیدن به این حس در سیاست مداران می افزاید و گاهی منطقی به نظر می رسد که به حرکات آنان با دیدی خوش بینانه نگاه نکنیم. (در این رابطه، داستانی تاریخی را دراین مطلب از وبلاگ آقای فرزانه بخوانید.)

از طرفی معقولانه نیست که هر مشکل داخلی را به بیگانگان نسبت داد و از خود سلب مسئولیت کرد زیرا که توهم توطئه و سلب مسئولیت کردن از خود، سبب بی اعتمادی مردم به سخنان سیاست مداران می شود.
هدفم از طرح چنین مبحثی این بود که باید در تحلیل های سیاسی و اجتماعی دیدی واقع بینانه داشت و نباید با توهم توطئه یا خوش خیالی منافع ملی مورد تهدید قرار گیرد.


چاشنی: این بار تلاش کردم کوتاه باشد!

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

یک پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>