حقوق و مسئولیت‌ها

۱۵ تیر ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

ما انسان ها از زمانی که به دنیا می‌آییم با مجموعه‌ای از حقوق و مسئولیت‌ها روبرور هستیم که این حقوق و مسئولیت‌ها می تواند مربوط به رابطه‌ی انسان ها با خداوند، انسان‌ها، محیط زیست و تمامی پدیده‌های پیرامون ما باشند. در جوامعی همانند ایران، فضای جامعه به گونه ای است که بیشتر از مسئولیت‌های انسان‌ها سخن گفته می شود و در مقابل، در جوامع غربی بیشتر در مورد حقوق انسان‌ها صحبت می شود و کمتر از مسئولیت‌ها سخن رانده می‌شود. برای مثال، در جامعه ما چیزی که تجربه‌ی شخصی من بوده و من دیده ام (احتمالا بر خلاف صدا و سیما!) این است که غالب مردم از حقوق شهروندی خود بی اطلاع هستند؛ به گونه‌ای که حتی ممکن است به شخصی ظلم روا داشته شود اما وی این ظلم را رفتاری عادی تلقی کند. در جوامع غربی نیز به دلیل افراط و تاکید بیشتر از حد بر روی حقوق، گاهی مسئولیت ها به فراموشی سپرده می‌شوند.

می‌خواهم این موضوع را مطرح کنم که چرا در جامعه‌ی ما غالب سخن‌رانان فقط مسئولیت‌ها را یادآوری می‌کنند و سخنی از حقوق ما انسان‌ها به عنوان یک انسان و مخلوق خداوند به میان نمی آورند؟ صدا‌ و سیما و سایر نهاد های دولتی چقدر در آگاه سازی عموم مردم نسبت به حقوق شهروندی‌شان سهم دارند؟

این‌ها سوالاتی است که بی‌پاسخ رها شده‌اند و چنین به نظر می‌رسد که برخی همواره سعی داشته‌اند باب چنین مباحثی باز نشود و مسکوت بماند.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>