پنداشت‌های نادرست

۱۱ مرداد ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

احتمالا شما هم مثل من، در جامعه افراد متعصبی را دیده‌اید که به راحتی و بدون علم، به قضاوت در مورد افراد می‌پردازند و سهوا و یا عمدا به طرف مقابل خود اتهام وارد می‌کنند. نگرانی من نسبت به این موضوع زمانی افزایش می‌یابد که این رفتار را از جانب قشر تحصیل‌کرده می‌بینم. با کمال تاسف، در این بین، افرادی که خود را مذهبی و روشن‌فکر یا دگراندیش می‌پندارند، می‌بینم. نمی‌دانم که خود می‌دانند یا نه، اما آن‌چه که مسلم است، ماهیت چنین تفکری است که از اساس اشتباه و باطل است.

افرادی که به راحتی و بدون هیچ علم و مدرکی، طرف مقابل خود را حامی سرکوب، متحجر و عضو سازمان اطلاعات و یا جاسوس اسرائیل، بازیگر زمین دشمن، فتنه‌گر، سکولار، بی‌دین و… می‌پندارند که من نیز از هر دو گروه بی‌نصیب نبوده‌ام و چنان جملات متناقضی شنیده‌ام که هنوز هم در عجبم از این رفتار!

همین پیش‌داوری‌ها، علاوه‌ بر ایجاد نفرت در طرف مقابل و ادامه یافتن چنین رفتار‌هایی، مانع از ایجاد هرگونه تکثرگرایی و زندگی مسالمت‌آمیز اقوام، ادیان و تفکرها در کنار هم می‌شود.

چاشنی:
در همین زمینه، داریوش قبلا مطلبی در ۸۷۹۱ زده بود که خواندنش را توصیه می‌کنم.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۹ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>