قیام استادان دانشگاه‌ علیه سرقت علمی

۲۵ مرداد ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

در فضای اینترنت شاهدیم که برخی وبلاگ‌ها و سایت‌ها به حقوق معنوی پایبند نیستند و بدون هیچ گونه تولید محتوایی و بدون ذکر منبع اصلی و لینک دادن به آن، اقدام به کپی‌برداری از مطالب دیگران می‌کنند و زحماتِ افرادی که به تولید محتوا می‌پردازند را نادیده می‌گیرند و به نام خود ثبت می‌کنند.

متاسفانه همین رفتار در جامعه علمی و دانشگاهی ما نیز وجود دارد و برخی دانشجویان و استادان دانشگاه‌، با بی‌اخلاقی، زحمات دیگران را به نام خود ثبت می‌کنند و سعی می‌کنند با هر حقه و ترفندی، مقاله به چاپ برسانند.

مبارزه با سرقت ادبی و دفاع از حقوق مولفین؛ کپی رایت

استادان علیه تقلب” نام سایتی است که توسط چند تن از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است و موارد عینی تقلب استادان و دانشجویان را به ما نشان می‌دهد. در قسمتی از این سایت می‌خوانیم:

«این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است و هدف آن مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها چه از سوی دانش‌جویان و چه از سوی اعضای هیات علمی است. متاسفانه ما شاهد گسترش حرکت‌های غیر اخلاقی در فضای علمی کشور هستیم که با انگیزه‌هایی چون اخذ مدرک، پذیرش یا ارتقای مرتبه‌ی دانشگاهی صورت می‌گیرتد.
ما با هرگونه تقلب مخالفیم و سکوت در برابر آن‌را هم جایز نمی‌دانیم. در این بلاگ قصد داریم برخی موارد و روش‌های تقلب‌ را بیان و ضمن آموزش به دانش‌جویان و تلاش برای اشاعه‌ی اخلاق و آداب حرفه‌ای در جمع خودمان‌، مسولان را وادار کنیم تا به مشکل تقلب و ریشه‌های آن واکنش جدی نشان دهند.»

امیدوارم همه‌ی افراد جامعه اعم از وبلاگ‌نویسان، مدیران سایت‌ها، استادان دانشگاه و دانشجویان، با پایبندی به اخلاق، به حقوق خبرنگاران، پژوهشگران و نویسندگان احترام بگذارند و به جای کپی‌برداری و سرقت ادبی، به تولید محتوا دست بزنند و در کارهای پژوهشی خود، هم برای اعتبار بخشیدن به کار خود و هم احترام به حقوق دیگران، منابع اصلی نوشته خود را ذکر کنند.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۷ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>