انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

۸ شهریور ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در سیاست

همان‌طور که می‌دانیم کمتر از سه ماه دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی‌ مانده است. گرچه دو حزب آزادی‌خواهان و حزب سبز نیز در انتخابات شرکت می‌کنند اما رقابت اصلی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان با نامزدی آقای اوباما و رامنی است.

خانم «جیل استیل» کاندیدای حرب سبز است که حزبی جوان به شمار می‌رود. حزب سبز از شرکت های خصوصی و یا حامیان مالی متمول کمک مالی قبول نمی‌کند و از بازی رقبایی مانند باراک اوباما و یا میت رامنی عقب مانده است. جیل استین می‌گوید همین امتناع از دریافت کمک‌های عظیم مالی شرکت‌های خصوصی، برای بسیاری از رای‌دهندگان آمریکایی جذاب است. او می‌گوید وارد رقابت‌ها شده است تا به مردمی که از سیستم دو حزبی حاکم در سیاست آمریکا خسته هستند، راه سومی را ارائه کند. دغدغه‌های حزب سبز وسیع هستند. در برنامه ای که آنها ارائه می‌کنند موضوع‌هایی مثل محیط زیست، بهبود اقتصاد، سیستم آموزشی و کاهش فقر در صدر لیست قرار دارند. در بعد سیاست خارجی، نماینده این حزب می گوید هدف، کاهش دخالت های نظامی آمریکا در کشورهای خارجی و کوچک‌تر کردن نیروی نظامی است. (+)  دیگر نامزد گم‌نام انتخابات آمریکا «گری جانسون» از حزب آزادی‌خواهان است.

میت رامنی اظهارات جنجال‌برانگیز زیادی داشته است. اما فکر می‌کنم او اکنون خوشحال است چراکه سیاست‌مدارِ خوش‌شناس و جسور یعنی پل رایان که نمایندگی ایالت ویسکانسین  را بر عهده دارد و از پیش خدمتی در مک دونالد، تا مربیگری بدنسازی را امتحان کرده است، کنار دست میت رامنی‌ست. (+) شاید او بتواند بر بخشی از گاف‌ها و سوتی‌های میت رامنی سرپوش بگذارد. چنان‌که بی‌بی‌سی‌ نوشت «هدف میت رامنی از سفر شش روزه‌اش به خارج این بود که نشان دهد در سیاست خارجی از تبحر یک رئیس جمهور برخوردار است. اما آن‌قدر در این سفر گاف داد که دموکرات ها گفتند حتی جورج بوش، “سلطان سوتی های ریاست جمهوری”، روسفید شد.» (+)

میت رامنی با سیاست جمهوری‌خواهانه‌اش و رفاقت دیرینه‌ای که با بنیامین نتانیاهو دارد، احتمالاً خوب می‌تواند روی اسرائیلی‌ها برای کمک‌های انتخاباتی حساب باز کند. جمهوری‌خواهان حداقل تا قبل از انتخابات آمریکا، برای تقویت برنامه‌های انتخاباتی هم که شده مجبور هستند بر طبل جنگ با ایران بکوبند (+) و دموکرات‌ها را به سهل‌انگاری در قبال برنامه‌ی هسته‌ای ایران متهم کنند. از طرفی دموکرات‌ها هم برای این‌که از قافله عقب نمانند چنین سیاستی را در قالب‌های تحریم و فشار اقتصادی و همان گزینه‌های روی میز، دنبال می‌کنند.

همین الان که سری به سایت روزنامه‌ی واشنگتن پست زدم با آخرین نظرسنجی در مورد انتخابات آمریکا روبرو شدم که حاکی از برتری میت رامنی است (+). این نظر سنجی که در دو روز پیش منتشر شده است، نشان می‌دهد که در حال حاضر میت رامنی با ۴۷ درصد آراء از اوباما با ۴۶ درصد آراء جلوتر است. البته قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، واشنگتن پست پیش‌بینی کرده بود که آقای احمدی‌نژاد پیروز انتخابات است (+). حال ببینیم پیش‌بینی جدید روزنامه‌ی واشنگتن پست باز هم درست از آب در می‌آید یا نه؟ نظر شما چیست؟ میت رامنی پیروز انتخابات آتی آمریکاست یا اوباما؟

نمودار پیش‌بینی نتایج انتخابات آمریکا


پیشنهاد می‌کنم که نوشته‌های این وبلاگ را از طریق خوراک وبلاگ، دنبال کنید.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۳ پاسخ

 • حسین نوشت:

  به نام خدا

  سلام

  چند صفحه از وبلاگ زیبای شما را مطالعه کردم. به نظرم عالی است. و از اینکه خلاصه مطالعات و دانش خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید سپاسگزارم.
  آینده‌ای درخشان برای شما و دوستان همراه و همدل می‌بینم و از خدا آرزو می‌کنم.

  ———
  در مورد این مطلب یه نکته: این نمودار بیانگر یک رقابت نزدیک است و نتیجه آن مدام در حال تغییر است.

  و یک سوال: به نظر شما هر یک از این ۳ یا ۴ نامزد که انتخاب بشود، چه فرقی به حال ایرانی‌ها دارد؟

  • سلام حسین عزیز؛
   از لطفت بسیار ممنونم.
   اگر نظر شخصی من رو بخواهید، قطعاً در سیاست کلی آمریکا در قبال ایران تغییر محسوسی رخ نخواهد داد. با این حال شاید بهترین گزینه برای ایران حزب سبز و سپس دموکرات‌ها باشد و در آخر هم نومحافظه‌کارانِ جمهوری‌خواه.
   طبعاً جمهوری‌خواهان تمایل بیشتری به درگیری نظامی نسبت به دموکرات‌ها دارند و از لابی اسرائیل حرف‌‌شنوی بیشتری دارند.

 • ابراهیم نوشت:

  همونطور که خودتون هم لینک دادید میت رامنی به نظرم تمایل بیشتری به همکاری با اسرائیل و چه بسا ایجاد جنگ و مقابله با ایران باشه! به نظر من اوباما گزینه ی بهتری میتونه باشه چون خیلی مایل به ایجاد درگیری نیست.پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>