بیماری‌های جدید در عصر فن‌آوری‌های جدید

۱۵ شهریور ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

در این عصر فن‌آوری اطلاعات، کمابیش همه‌ی  به نوعی بیمار شده‌ایم. بیمارِ فن‌آوری، بیمارِ لپتاپ، موبایل، گجت‌‌های گوناگون و… گذراندن یک روز به دور از اینترنت و موبایل برایمان سخت شده است. بیش از آن‌چه که بایسته است، در این فضا حَل شده‌ایم. گاهی هم، چشم‌ و هم‌چشمی‌ها و وسواس‌های مدرن باعث می‌شود وسایلی را بخیرم که واقعاً که از سطح نیازهایمان بسیار فراتر هستند و شاید تا آخرین لحظات استفاده از آن، از بسیاری از امکانات گجت‌مان بی‌خبر باشیم.

چنان تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته‌ایم که خودمان هم از نیازهایمان بی‌اطلاع هستیم. همین تبلیغات ماهواره‌ای، اینترنتی و… نیازهای کاذبی را در ما بوجود می‌آورد که از نیازهای فکری و جسمی‌مان بازمی‌مانیم. یک بار پولمان را صرف خوراکی‌های مضر می‌کنیم و مدتی بعد، به فکر خریدن کمربند لاغری هستیم!

از نوشته‌های مفید کمتر استقبال می‌کنیم و بیشتر وقتمان را با مطالعه‌ی غیرهدفمند و نوشته‌های سطحی می‌گذرانیم. دنبال هندوانه‌ای می‌گردیم که زیر بغلمان را با شعارهای توخالی پُر کنیم و بگوییم که ما ملتی چنین و چنان هستیم. جامعه‌ای مصرف‌زده شده‌ایم. هویت خود را فراموش کرده‌ایم و به دنبال نسخه‌ی بیمارانی می‌گردیم که خود برای مداوای بیماری‌شان به این سو و آن سو سرگردان‌ هستند. به جایی که علت مشکلات را اول در درون خودمان جست‌وجو کنیم، به دنبال عامل خارجی می‌گردیم. مولوی در این زمینه در دیوان شمس می‌گوید:

ای نسخه نامه الهی که توئی                              وی آینه جمال شاهی که توئی

بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست                     از خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۵ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>