شناسایی و شکوفایی استعدادها

۲۳ شهریور ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

مایکل فلپس، شناگر معروف آمریکایی دارنده ۲۲ مدال المپیک (۱۸ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز) است. (+) او پیش‌تر در  المپیک آتن شش طلا و دو برنز و در المپیک پکن هم هشت طلا به دست آورده بود. مایکل فلپس هم در مجموع مدال‌ها و هم در تعداد مدال طلا، برترین ورزشکار تاریخ المپیک است. نکته‌ی که جالب و قابل تامّل در مورد مایکل فلپس این است که فلپسِ ۲۷ ساله در دوران تحصیل دانش‌آموزی شیطان و بی‌انضباط بود که مرتب از مدرسه اخراج می‌شد. او دچار اختلال “کم توجهی – بیش فعالی” (ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی بود که مبتلایان به آن توانائی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را ندارند و یادگیری در آنان کند است اما از فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالائی برخوردارند. (+) امّا او چگونه توانست موفق شود؟

عکس مدال های طلای مایکل فیلپس فیلیپس در المپیک، عکس کودکی

استعداد مایکل فلپس در شنا، توسط مادرش شناسایی شد. مایکل کوچک در هفت سالگی به تشویق مادرش شنا کردن را شروع کرد و در عرض مدت کوتاهی پیشرفت‌های شگرفی کرد و در ۱۵ سالگی توانست عضو تیم ملی آمریکا شود و در همان سال توانست رکورد جهان در شنای دویست متر پروانه را بشکند. او که نتوانسته بود توفیقی در درس و تحصیلات داشته باشد و به نوعی یک بیمار ذهنی بود، توانست نام خود را بر قله‌ی مدال‌آوران المپیک به ثبت برساند و به یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های ورزش جهان مبدل شود.

وقتی به رژیم غذایی او نگاه می‌کردم، تعجب کردم. او روزانه ۱۲۰۰۰ کالری مصرف می‌کند در حالی که هر مرد بزرگ‌سال به طور متوسط روزانه ۲۰۰۰ کالری نیاز دارد. در واقع فلپس شش برابر یک مرد معمولی انرژی مصرف می‌کند. (+) مایکل فلپس با چهل میلیون دلار سرمایه (+) در کنار ورزش حرفه‌ای‌اش، یک بنیاد خیریه برای کمک به معلولانی که دچار ناتوانی ذهنی هستند، تاسیس کرده است و قسمتی از ثروتش را صرف کمک به چنین بیمارانی می‌کند. (+)

معلوم نیست اگر مادر مایکل فلیپس او را به شنا کردن تشویق نمی‌کرد و فلیپس جوان به این ورزش نمی‌پرداخت، اکنون وضع او چگونه بود. امّا الآن او به عنوان الگویی در سطح ملی آمریکا و جهان در ورزش شناخته شده است. مشکلی که در کشور ما مشهود است این است که کمتر به فکر الگوسازی و یا مطرح کردن بزرگان کشور بوده‌ایم و بیشتر پس از مرگشان، آن‌ها را یاد می‌کنیم. متاسفانه تا زمانی که زنده هستند و می‌توانند الگویی زنده برای جوانان کشور باشند، توجهی با آن‌ها نمی‌شود. در صورتی بزرگان میهنمان به عنوان الگوهای ملی مطرح شوند، به دلیل آشنایی و نزدیکی مردم با آن‌ها، هم‌وطنانمان اعتماد به نفس بیشتری برای تلاش و کوشش خواهند داشت.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۸ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>