«بی‌گناهی مسلمانان» و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

۲۸ شهریور ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در سیاست

قبلاً مطلبی را در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوشته بودم و نظرسنجی‌ها حکایت از رقابت تنگاتنگ بین میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواهان و باراک اوباما داشت. در نظر سنجی گذشته، میت رامنی با ۴۷ درصد آراء از اوباما با ۴۶ درصد آراء جلوتر بود. اما ظاهرا با گذشت چند هفته و گاف‌های جدید میت رامنی نظر مردم آمریکا به سمت نامزد دموکرات‌ها یعنی باراک اوباما تمایل پیدا کرده است. اخیرا ویدئویی از جلسه‌ای خصوصی میت رامنی منتشر شده است که او به نوعی طرفداران آقای اوباما را با همان لحنی که قبلاً در مورد فلسطینیان به کار برده بود، تحقیر می‌کند. او در این ویدئو می‌گوید که « ۴۷ درصد از مردم آمریکا که به باراک اوباما رای می دهند، مالیات بر درآمد نمی پردازند و هیچ وقت به او [رامنی] رای نخواهند داد.» در واقع طبق قانون ایالات متحده آمریکا، افرادی با درآمد کم، مالیات بر درآمد نمی‌پردازند. آقای رامنی گفته بود «من هیچ‌وقت آن‌ها را نمی‌توانم متقاعد کنم که مسئولیت زندگی خود را بپردازند و مراقب زندگیشان باشند.» و «۴۷ درصد از مردم با او هستند. کسانی که وابسته به دولت هستند. کسانی که فکر می‌کنند قربانی هستند. کسانی که فکر می‌کنند دولت وظیفه دارد از آنها محافظت کند. کسانی که فکر می کنند باید دولت آنها را بیمه کند، به آنها غذا بدهد، مسکن بدهد و هر چیز دیگری که شما بگویید.»

این صحبت‌های میت رامنی و هم‌چنین گاف‌های قبلی او شاید به نوعی باعث شده باشد که مردم آمریکا از میت رامنی چهره‌ای در ذهن داشته باشند که نسنجیده سخن می‌گوید و توانایی او در سیاست خارجی را ضعیف ببینند.

فیلم «بی‌گناهی مسلمانان» و واکنش‌ها

همان‌طور که حتماً در خبر‌ها خوانده‌اید، در سال‌روز حادثه یازدهم سپتامبر قطعاتی از فیلمی که به نام «بی‌گناهی مسلمانان» توسط یک آمریکایی مصری تبار به نام «نقولا باسیلی نقولا» ساخته شده بود-در ابتدا گفته شد که نام او سام باسیل است- بر روی یوتیوب به اشتراک گذاشته شد. این فرد قبلاً به جرم کلاهبرداری مالی به یک دوره کوتاه زندان و همچنین پنج سال حبس تعلیقی محکوم و پس از گذراندن محکومیت قطعی خود، سال گذشته آزاد شده بود.

این فیلم که به گفته بسیاری از نظر فنی ضعیف بوده و هیچ پشتوانه تاریخی نداشته، به عقاید مسلمانان به ویژه پیامبر گرامی اسلام و عقاید بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون نفر توهین کرده است که اعتراضات خشونت‌آمیزی در بسیاری از کشورهای اسلامی به همراه داشت که باعث کشته شدن سفیر آمریکا به همراه با سه تن از کارمندان سفارت آمریکا در شهر بنغازی لیبی شد که البته برخی از مقامات لیبی ادعا کردند که کشته شدن سفیر آمریکا ارتباطی با فیلم «بی‌گناهی مسلمانان» ندارد و صرفاً سوء استفاده از این اعتراضات توسط گروه‌های تندروی سلفی بوده است. در این میان، پرچم‌ آمریکا و اسرائیل در بسیاری از کشورهای اسلامی به آتش کشیده شد. گروه طالبان در افغانستان نیز دو حمله علیه پایگاه‌های ناتو در افعانستان ترتیب دادند که توانستند بیش از چهار سرباز آمریکایی را به قتل برسانند و شش جت جنگنده آمریکا را نابود کنند. آن‌ها گفتند که این عمل حرکتی تلافی‌جویانه در مقابل ساخت فیلم موهن «بی‌گناهی مسلمانان» بوده است. لازم است همین جا اشاره کنم که آسیب زدن به اموال عمومی و یا کشتن افرادی که در ساختن این فیلم نقشی نداشته‌اند هم، از نظر دین و هم عقل و هم سیاست، امری قبیح ومحکوم است.

جریحه‌دار شدن احساسات؛ یهودیان آری مسلمانان خیر!

همان‌گونه که انکار واقعه‌ای مثل هولوکاست در برخی از همین کشورهای غربی جرم محسوب می‌شود و دلیلش هم این است که احساسات یهودیانی که چندین میلیون کشته داده‌اند جریحه‌دار می‌شود، مسلمانان نیز انتظار دارند که دین و آیینشان مورد تمسخر قرار نگیرد. موضوع این نوشته رفتار حکومت ایران در مقابل منتقدان نیست. خوب می‌دانیم که بین نقد و تمسخر تفاوت بسیاری وجود دارد و کسی که به عقاید بسیاری توهین می‌کند، باید دادگاهی عادل در مورد او تصمیم‌گیری کند.

محاکمه سازنده فیلم بی‌گناهی مسلمانان

متاسفانه این‌چنین حرکت‌ها در قانون آمریکا در چارچوب آزادی بیان توجیه می‌شود. اکنون که دولت آمریکا حرف از محاکمه سازنده این فیلم می‌زند، دلیلش ساخت چنین فیلمی نیست بلکه به خاطر نقض حکم دادگاه توسط «نقولا باسیلی نقولا» است؛ زیر این شخص پیش‌تر به دلیل کلاه‌برداری اینترنتی از طرف دادگاه آمریکا محکوم به عدم حق استفاده از کامپیوتر و اینترنت شده بوده و اکنون وی برای ساخت این فیلم از کامپیوتر و اینترنت استفاده کرده و حکم دادگاه آمریکا را نقض کرده است.

تاثیر تحولات اخیر بر نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا

حال مردم آمریکا وقتی می‌بینند که پرچم کشورشان در کشورهای زیادی به آتش کشیده شده است، احساس می‌کنند که نیاز به رئیس جمهوری دارند که توانایی کنترل شرایط بحرانی را داشته باشد نه این‌که با حرف‌های نسنجیده خود، شعله‌های خشم مردم را برافروخته‌تر کند. احتمالاً با توجه به ارتباط نزدیک میت رامنی با دولت اسرائیل به‌ویژه شخص بنیامین نتانیاهو، این سلسله اتفاقات بیشتر به ضرر ستاد انتخاباتی میت رامنی بود. میت رامنی در ابتدا خواست از این آب‌ گل‌آلود برای انتخابات پیش‌روی آمریکا ماهی بگیرد، امّا ظاهرا دوباره تیر خطا زد و بهانه‌ای شد که اوباما او را به سخره بگیرد و بگوید که «ظاهرا فرماندار رامنی عادت دارد اول شلیک کند، بعد هدف بگیرد!»

حال با همه‌ی این اتفاقات، نظرسنجی اخیر واشنگتن پست نشان می‌دهد که این تحولات بسیار به سود نامزد دموکرات‌ها بوده است و او توانسته است از رقیب جمهوری‌خواه خود پیشی بگیرد. تصویر نتایج نظرسنجی اخیر را در زیر می‌بینید.

نوار قرمز رنگ مربوط به آرای میت رامنی و نوار آبی رنگ مربوط به آرای باراک اوباما است. برای دیدن مقدار عددیِ آراء، به منبع اول رجوع کنید.

منابع: +, +, +, +, +, +, +, +, +

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۶ پاسخ

 • علی نوشت:

  سلام
  گفته میشه تو همین پنج سال حبس داستان فیلم رو نوشته

 • صبا نوشت:

  سلام دوست عزیز
  کسانی به توهین و تمسخر روی می آورند که در منطق کم آورده و دچار خشم و عصبانیت شده باشند .
  البته نکته ای قابل اشاره اینکه به نظر می رسد متاسفانه قسمتی از مستندات این فیلم،کتب و منابع خود مسلمانان است.سازنده این فیلم وقتی در مقابل منطق اسلام حقیقی دچار عجز و ناتوانی وخشم شده در بعضی موارد با استفاده از برخی روایت های جعلی و غیر مستند در بعضی کتب مسلمانان به ساحت پیامبر اکرم (ص) توهین کرده و البته نشانه ی کینه ای دیرینه است .

  • rainyman نوشت:

   جالب است که همین منابعی که شما جعلی و غیر مستند می خوانید، منابعی هستند که بیشتر تاریخ اسلام و روایات شما بر اساس آنهاست. چطور به بقیه روایاتی که به نفع اسلام اسا شک نمیکنید؟

 • کاری به آزادی بیان و اینجور حرفها ندارم ولی خداییش اگه فیلم را ندیدین ببینینش و واقعا با این فیلم سطحی و احمقانه به نظرتان باید اینچنین خشمگین شد؟

  عین کتاب مزخرف آیات شیطانی که در مقایسه با کتابهای دیگر در همین زمینه یک کتاب پوچ هست

  • هر چند در متن هم نوشته ام، هر کسی حق دفاع و اعتراض نسبت به توهین به مقدساتش را دارد و اعتراض، با آسیب به بیت المال و یا آسیب به افرادی که نقشی در این واقعه نداشته اند، بسیار متفاوت است. متهمان هم باید توسط دادگاهی عادل محاکمه شوند.

 • عابر نوشت:

  با سلام
  متاسفانه گاهی ما خود بهونه را به دست دشمن می دهیم که چنین جسارت هایی به مقدسات ما کند من با نظر (صبا )کاملا موافقم هم درمنابع دینی شیعه و هم اهل سنت گفته هاو روایاتی وجود دارد که دست مایه ساخت چنین فیلمی شده است وتاسف بارتر رفتارهای خشونت آمیزی است که بعد از این جریان در جاهای مختلف از تعدادی ازمسلمانان رویداد که محتوای فیلم را به یک معنا تایید می کرد (خشونت طلب بودن مسلمانان ) درمجموع دلیل این همه جسارت در اوان اخیر شاید وجه بسیار خشونت آمیزی است که تعدادی از گروههای به اصطلاح مسلمان از اسلام به دنیا ارایه دادند می باشد و همچنین ترس و واهمه ای که غیر مسلمانان از سیطره این اسلام بر جهان دارند، و با این جسارتها سعی در نشان دادن وجه اصلی اسلام (به ظن خودشان ) به همه دارند.پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>