جلب رضایت مشتریان تورهای گردشگری، به چه قیمتی؟

۳۰ شهریور ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

نویسنده مهمان: فریده کلهر

شاید به نظر برسد که با تمام شدن فصل تابستان دوره سفر هم به پایان رسیده است اما سفر در پاییز هم به دلیل زیبایی‌های طبیعت پاییزی و جاده‌هایی که از مسافران تابستانی خالی شده است، جاذبه‌های خاص خودش را برای علاقه‌مندان دارد.
سفر برای بسیاری از شهروندان شهر‌های بزرگ، اغلب به منزله‌ی دور شدن از شلوغی و آلودگی و بهره بردن از زیبایی‌های طبیعت به منظور رسیدن به آرامش و داشتن اوقاتی خوش برای مدت زمانی کوتاه است.
از مزایای مسافرت با تور‌های گردشگری صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های سفر است. تو‌ر‌های گردشگری با برنامه‌ریزی‌های خوبی که دارند می توانند برای علاقه‌مندان به سفر اوقات خوشی را فراهم کنند. اغلب ما وقتی به صورت شخصی برای سفر اقدام می‌کنیم و برای اولین بار پا به شهری می‌گذاریم، به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و آشنا نبودن با محل، زمان زیادی از دست می‌دهیم؛ تورهای گردشگری این امکان را فراهم می‌کنند که با زمان بندی مناسب از مکان‌های تاریخی و طبیعی بازدید کنیم و از سفری دسته‌جمعی لذت ببریم.

در سفرهای زمینی چندین ساعت نشستن در اتوبوس و خیره شدن به مناظر بیابانی اطراف جاده برای مسافران خوشایند نیست. موسیقی یکی از آن اجزاء جدانشدنی سفر برای شهروندان ایرانی است که مسیر سفر را کوتاهتر می کند. همه‌ی ما خاطره‌های خوشی با آهنگ‌هایی که در طول مسیر گوش می‌دهیم داریم. آهنگ‌هایی که خاطره ساز می‌شوند و بعدها با شنیدن آنها خاطرات سفر برایمان زنده می‌شود. انگار که جاده و موسیقی پیوندی قدیمی با هم داشته باشند. مسافران تورهای مسافرتی زمینی که با اتوبوس انجام می‌شود هم از لذت شنیدن موسیقی محروم نیستند.

تورهای گردشگری برای جلب رضایت مشتریان خود از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند. از تعریف جوک‌های بی مزه توسط تورلیدرهایی که لبخند برای لحظه‌ای از لبانشان محو نمی شود تا پخش موسیقی با صدای بلند. معمولاً بعد از اینکه پرده‌های اتوبوس کاملاً کشیده می شود و موسیقی تند و شادی از بلندگوها پخش می شود، رقص و آواز شروع می شود. در بعضی از این تورها، لیدرها البته دست به ساز می شوند و همراه با موزیکی که پخش می شود مشغول هنرنمایی می‌شوند و ساز می‌زنند. آنچه که در این تورها اتفاق می‌افتد خواسته خود مسافران است. در واقع برای اغلب ما مفهوم تفریح و شادی در سفر معادل موسیقی و رقص و آواز است. پناه بردن به دل طبیعت و بهره‌مند شدن از سکوت و آرامش لذتبخش نیست. سفری که قرار بود فشارهای زندگی روزمره شما را تقلیل دهد، تبدیل می شود به اوقاتی برای بر‌هم زدن آرامش شما.

در این میان مهمترین مساله‌ای که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، همان تامین امنیت و سلامت مسافران است. فضای کوچک راهروی میان اتوبوس در حال حرکت را در نظر بگیرید که تعدادی از مسافران در آن مشغول هنرنمایی‌اند! با یک ترمز ممکن است به راحتی جان بسیاری از آنها به خطر بیفتد؛ مساله‌ای که حتی بسیاری از مسافران هم نسبت به آن بی‌توجه‌اند.
با همه‌ی این اوصاف سفرهای دسته‌جمعی با تور به همه‌ی کسانی که روحیه جمعی دارند و استفاده بهینه از زمان برایشان در درجه بالای اهمیت قرار دارد، توصیه می‌شود.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>