من ناچارم باج بدهم.

۳ مهر ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ | روزنگاری‌ و مینی‌مال

هیچ وقت پولی بابت خرید فیلترشکن نپرداخته‌ام. اگر هم فیلتر را دور زده‌ام، با نرم‌افزار و یا VPN رایگان بوده است. نه این‌که این چند هزار تومان برایم اهمیتی داشته باشد؛ تا به حال حاظر به خرید فیلترشکن نبوده‌ام چون که احساس می‌کنم عده‌ای دارند این وسط باج‌خواهی می‌کنند. همان عده‌ای که دارند از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و هیچ اعتقادی به آزادی دسترسی به اطلاعات یا آزادی‌ بیان دارند.

به دلایل زیادی از کامپیوترهای دانشگاه استفاده نمی‌کنم. آن وقت‌ها که استفاده می‌کردم یادم هست که دانشجوها روی همه‌ی کامپیوترها نرم‌افزارهای فیلترشکن گذاشته بودند که کسی نیازی به فلش مموری برای انتقال این‌گونه نرم‌افزارها نداشته باشد.

امروز مثل همیشه اولین سایتی که بازکردم جیمیل بود. اما این بار باز نشد. یادم آمد که دیروز چند پیامک بهم ارسال شده بود که شرکت گوگل را باید تحریم کرد. رفتم که فیلتر شدن جیمیل را در جستجوگر گوگل جست‌وجو کنم، باز هم فایده‌ای نداشت که نداشت. تا این‌که سایت عصر ایران را باز کردم و با خبر فیلتر شدن جیمیل و گوگل در ایران روبرو شدم.

آیا مسئولین فیلترچی انتظار دارند که من برای دیدن ایمیل‌های روزانه‌ام از فیلترشکن استفاده نکنم؟ اگر واقعاً چنین انتظاری دارند بهتر نبود که حداقل زمانی تعیین می‌کردند تا حداقل افرادی که فیلترشکن ندارند و پایبند به قوانین جمهوری اسلامی ایران هستند، در این فرصت ایمیل‌های ضروری‌شان را به جای دیگری منتقل کنند؟

خود تحریمی هم بد دردی‌ست. آمریکا از یک سو و سیاست‌بازان داخلی هم از سوی دیگر ما را تحریم می‌کنند. مکرراً دیده‌ام وبلاگ‌هایی که به خاطر نوشتن مطالب انتقادی، به راحتی و تنها با چند کلیکِ فیلترچی، فیلتر شده‌اند. نمی‌دانم تیغ سانسور و فیلتر این بار کِی دامن وبلاگ ما را بگیرد. هر وقت این وبلاگ فیلتر شود، آن وقت خوشحال می‌شوم که مطالبم خوانده می‌شده و مدال فیلترینگ نصیب من هم شده است. کی باشد که به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی و دروغ پردازی و… کاسه و کوزه‌مان را جمع کنند. فیلتر شدن گوگل و جیمیل بهانه‌ است؛ بهانه‌ای برای نوشتن دردها.

نمی‌دانم این افرادی که مدال خنجرمانند فیلترینگ را نصیب وبلاگ‌نویسان می‌کنند، چه فکر می‌کنند؟ حضرت علی اگر می‌خواست همچون شما صدای مخالف را خفه کند دیگر اسلامی وجود نداشت. البته همین انحراف‌هایی که الان هم در جوامع اسلامی وجود دارد از همین تفکرات بسته‌ی متعصبان نشات گرفته است؛ همان‌هایی که نمی‌دانند شبکه اجتماعی چیست و اظهار نظر می‌کنند. همان‌هایی که کتاب‌ و فیلم نخوانده را، از جانب خود نقد می‌کنند. اما خودشان برای ورود به سایت BBC و فیسبوک و… از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

اگر مسلمانی این است، سال‌هاست که من کافرم.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۷ پاسخ

 • جالب بود عادل جان خیلی قشنگ صحبت کردی و واقعا هم حقیقت رو گفتی …! ممنون

 • سلام
  تو همین چند خط آقای شجاعی کلی حرف دارید انگار…
  یادمه انگار تو پستای قبلتون باز این دغدغه دلهره یا شاید فشاره بود…
  در مورد بحث فیلترینگ وای که اینا مثل مامانی هستن که میگن جیزه ولی دور از چشم بچه انجام میدن
  من یکی که سر از کار اینا در نمیارم…
  پایدار باشید

 • سحر م. نوشت:

  خیلی خوب گفتید.

 • صبا نوشت:

  سلام جناب شجاعی عزیز
  جمله خنده داری می نویسم که یکی از مسوولان محترم افاضه فرمودند .چند روزدر جلسه وقتی مشکل عدم پرداخت سرانه مطرح شد ایشان فرمودند: «به دلیل تحریم هاست »واقعاً من که متوجه نشدم سرانه ی مدارس چه ربطی به تحریم ها دارد ؟ضمنا تا دیروز که می گفتند تحریم ها بی اثر است ویا فرصت است .حال شما بقیه داستان را بخوانید .واقعاً برای سرزمینم متاسفم .

 • سلام.زیبا نوشته ای بود جناب شجاعی.من هم به روزم با یه رباعی

 • وزین نوشت:

  سلام
  مدت زمانی است که نوشته هایتون دنبال می کنم چون شما را از زمان نسبتا دور می شناسم خوشحالی من زمانی افزون می شود که قلم و اندیشه تون را باز و بدون تعصب کور می بینم وعلاوه بر آن دریافت من است که دوست دارید واقعیات واقع رابرای دیگران بیان کنید.شاید این مطالبی که شما می نویسید همه قبول ندارند اما حداقل می تواند بیانکر افکار یک دگر اندیش باشد(کسی که مثل من فکر نمی کند ولی اندیشه و فکرش محترم است ).در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ من و شما شاید مثل هم فکر و تحلیل نمی کردیم ودیدگاه خاص خودمان را داشتیم اما گذشت زمان پرده از امور مبهم زیادی برداشت و باعث شد که به جامعه خودمان با احساس مسولیت بیشتری نگاه کنیم و مسایل را بی طرفانه به نقد بکشیم.بهر حال امیدوارم که قدر این نعمت ( نداشتن تعصب کور)راهمواره بدانید و با نوشته هایتون ادای شکر کنیدپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>