مفهوم آزادی چه بود؟

۹ آبان ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ | سیاست

وقتی به مستندات و وقایعِ انقلاب جمهوری اسلامی ایران می‌نگرم، ارائه برخی دیدگاه‌ها و شعارها توجه من را به خود جلب می‌کند. یکی از این شعارها، «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود که بارها در تلویزیون دیده‌ایم که عده‌ای از مردم این شعار را سر می‌دهند. سر دادن این شعار نشان می‌دهد که یکی از خواسته‌های اساسی مردم در زمان شاه، «آزادی» بوده است. همین آزادی بوده که به خاطر آن، علیه رژیم شاه قیام و انقلاب کردند. حال سوال این است که مگر مردم آزادی نداشتند که آن را به عنوان یکی از خواسته‌های اصلی‌شان مطرح می‌کردند؟

تا آن‌جا که من اطلاع دارم، در زمان شاه، کسی مانع از رفتن مردم به مسجد و یا حوزه‌ی علمیه نمی‌شد. اتفاقاً طبق قانون زمان شاه، مراجع تقلید از مصونیت سیاسی هم برخوردار بودند (+). هم شراب خوردن آزاد بود و هم مسجد رفتن. در دوره‌ی پهلوی، در حوزه‌ی موسیقی، سینما و کتاب محدودیت خاصی نبوده مگر این‌که فعالیت سیاسی علیه حکوت شاهنشاهی می‌‌شد.

این مقدمه را ننوشتم که بگویم در زمان شاه، مردم آزاد بوده‌اند؛ این‌ها را نوشتم که بگویم که وقتی مردم شعار آزادی سر می‌دادند، منظورشان اصلی‌شان آزادی‌ مذهب، دین و یا آزادی در حوزه‌های هنری نبوده است؛ اگر مردم مرادشان از آزادی، آزادی در زمینه‌های موسیقی، رقص و… بود، این موارد با حکومت شاهنشاهی بهتر سازگار بود تا با جمهوری اسلامی. هدف اصلی مردم از مطرح کردن «آزادی» به عنوان یکی از شعار‌های محوری، «آزادی سیاسی» بوده است.

آزادی سیاسی که در سایه‌ی آن قدرت در دست یک گروه خاصی متمرکز نباشد و مردم به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر عمل‌کرد مسئولین نظارت داشته باشند. احزاب مختلف بتوانند در چارچوب قانون، فعالیت کنند و بتوانند مسئولان را نقد کنند. هر کسی که مسئولیتی دارد مورد پرسش واقع شود و مردم از عواقب نقد کردن هراسی نداشته باشند. انتخابات، آزاد و شفاف برگزار شود و نمایندگان مردم قدرت اعمال نظرات خود را در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی داشته باشند و قانون برای همه‌ی افراد یکسان اجرا گردد. دادگاه‌ها بی‌طرف و عادلانه برپا شود و در نهایت مردم بتوانند صدای خود را به گوش حاکمیت برسانند و نظرات آنان اعمال شود.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۱۰ پاسخ

 • عمادی نوشت:

  خب الانم هم هست. ی نگاه به روزنامه های اعتماد، کارون، روابط عمومی و مجلاتی مانند آسمان و مثلث و تجربه و سایتهایی مانند عصرایران، تابناک، الف و غیره بیندازید و بعد اینگونه قیافه حق به جناب بگیرید همزبان عزیز

 • صبا نوشت:

  سلام دوست عزیز
  خیلی دوست دارم دوستانی که مطالب شمارا می خوانند به درستی وارد بحث شوند و نقد کنند .ضمنا من متوجه منظور دوست عزیز جناب عمادی نشدم که این مساله را به صورت طنز گفته اند یا جدی ؟
  اگر جدی فرموده اند من یک سوال ساده اما مصداقی از ایشان می پرسم .
  اگر عده ای مثلاً با تصویب یک قانون در مجلس یا هر مرکز تصمیم گیری مخالف باشند، اجازه دارند به صورت گروهی و در قالب یک تجمع به صورت آزاد مخالفت خود را اعلام کنند ؟(در حالیکه این مساله در قانون اساسی هم آمده )

 • طالب موذنی نوشت:

  درود

  بله همینطور است. واقع گرایی شما ستودنی است.

 • بچه کنگان نوشت:

  مطلبتو خیلی چند پهلو نوشتی که هر که به فکر خودش یک جواب بده ولی من می گم که برای رسیدن به هدف باید روی پای خود بایستی و سخترین فشارها اقتصادی و انتقادی تحمل کرد باید صحبت های شما که بوی عدم آزادی در ایران اسلامی ترویج می دهی و به رشته قلم می آوری بگویی که انتخابات تا حالا آزاد نبوده
  مگر موسوی-کروبی-هاشمی و … . همین مردم آزادانه انتخاب نکردند که اینگونه می نویسید((انتخابات، آزاد و شفاف برگزار شود و نمایندگان مردم قدرت اعمال نظرات خود را در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی داشته باشند و قانون برای همه‌ی افراد یکسان اجرا گردد))
  این بدون که شما یا دلباخته غرب هستید یا هنوز ایرانی بودن خودت افتخار نمی کنی؟ لازم روی پای خود ایستادن تاوان سنگین است لازم پیشرفت تلاش و زحمت است لازم دسترسی به قله های بالای علم و اقتصاد تحریم است و … .
  زمان شاه ما مصرف کرا بودیم که انرژی هسته ای داشتیم انرژی که شصت سال طول می کشد به حد متوسط نخبگان ملتها مانند آلمان به آن دست یابند جوانان ما در مدت کمتری به آن دست یافتند و … .

 • حرف حساب نوشت:

  بله مشکلات زیاد است بعضی ها مانند شما در این رودخانه گل آلود می خواهند ماهی بگیرند ما آزاد هستیم و زیر بار هیچ ظلمی و قدرتهای استکباری نمی رویم حرف خودمان در تمام دنیا می زنیم به همین خاطر به مذاق خیلی از کشورهای دنیا خوش نمی اید و در داخل هم اینگونه قلم می زنند تا بگویند حرف دل مردم می زنند راستش بخواهی سیاست خیلی پیچیده است شما را طوری تربیت می کنند تا تیشه بزنی به ریشه و اصالتت
  بیان کنندگان آزادی
  در معیشت و شکم مردم -بالاتر فکر و ذایقه کار می کنند تا در اوچ قدرت و ایستادگی به همه چیز شک کنی؟
  راه رو این راه اندک است

 • بچه کنگان نوشت:

  خیلی آخرشی مطالب نقدی که علیه شما باشد طاقت شنیدنش ندارید کل مطلب قبلی من حذف کردید

  • سلام دوست عزیز، من هیچ کدام از دیدگاه‌های شما را پاک نکرده ایم. ویژگی وردپرس این است که کسی که دیدگاهش را ثبت می‌کند، خودش دیدگاهش را می‌بیند اما با مرورگرهای دیگر قابل روئت نیست و باید منتظر بمانید تا نویسند وبلاگ دیدگاه شما را تایید کند. لطفا زود قضاوت نفرمایید.

 • موافقم … عادل جان صحیح می فرمایند
  بعد از ارسال نظر از سوی شما به عنوان کاربر این سایت تا چند لحظه می توانید نظر خود را به عنوان پیش نویس مشاهده کنید و پس از آن برای تائید و نمایش به دیگر کاربران نیاز به تائید مدیر سایت دارد که مدیر سایت با تغییراتی در قسمت نظرات می تواند مانع از این گونه سوء تفاهم ها شوند .

 • واقعا سایت عالی هستش فقط خواهش میکنم همیشه به روز باشه

 • مجتبی نوشت:

  خیلی خوبه , با عرض سلام و تشکر از زحمات ارزنده شما . نامی در خور شان شما برای خود انتخاب کرده اید . کامیاب و کامروا باشیدپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>