هندوانه‌ها را دور بیندازیم.

۷ بهمن ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

وقتی آدمی عادت کند که دائماً مورد تمجید و ستایش قرار بگیرد، هنگامه‌ی زوالش فرا رسیده است. وقتی چنین عادتی میان آدمیان شیوع پیدا کند، جامعه نیز  به انحطاط خواهد رفت. چرا باید افراد را متّصف به صفاتی کنیم که شایسته‌ی آن نیستند؟ وقتی بزرگان را بیش از بزرگی‌شان بزرگ کنیم و از آن‌ها اسطوره‌های خیالی بسازیم، با هویدا شدن حقیقت، چیزی جز سرخوردگی در پی نخواهد داشت. وقتی در مورد تاریخ کشورمان، دروغ‌های زیبایی را سرِ هم کنیم، چه چیزی نصیب ما می‌شود؟ وقتی خودمان هیچ تلاشی برای رسیدن به آرمان‌های‌ خود نکنیم، این‌که نیاکان ما چگونه بوده‌اند، ما را چه سود؟
بهتر است کمی واقع‌بین باشیم و شنیدن حقیقت‌های تلخ را به دروغ‌های زیبا ترجیح دهیم.

مادامی که وجود یک بیماری اجتماعی را نپذیریم، قدمی در رفع آن برداشته نخواهد شد. وقتی وجود فساد اداری و بسیاری از مشکلات دیگر را منکر شویم و زیر بغل مسئولان و… هندوانه بگذاریم، وضعیت تغییری نخواهد کرد.

گاهی تلاش‌های کوچکی که در یک زمینه خاص صورت می‌گیرد، چنان بزرگ‌نمایی می‌شود که گویی نمایانگر وضعیت کل جامعه است. امّا این‌ها مشتی نیستند که نمونه خروار باشند.
وقتی هندوانه‌های بزرگی را زیر بغل ملّت بگذاریم و کسی جرئت نکند که بگوید ملّت ما اهل مطالعه نیست، وضعیت همین است.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۹ پاسخ

 • زیبا و خواندنی بود
  به واقع همین است
  از ماست که بر ماست

 • سلام برادر عزیز

  متاسفانه امور به همین منوال میگذرد که شما میفرمائید ..من دیگه از این شرایط پیش آمده خیلی ناامیدم

 • سلام
  مگه کار دیگه ای جز هندونه زیر بغل گذاشتن هم بلدند؟
  اصلا مگه ما مشکل داریم؟ جوان ما دغدغه داره؟ همه چی آرومه آرومه…
  اینه دیگه که این روزا هیچ کس دل و دماغ هیچ کاری رو نداره…
  اون یه ذره انگیزه ای هم که داری کورش می کنند…
  یا اگر انگیزه و هدفی بمونه دیگه فرصتی واسه شکوفایی نمیدند بهت…
  حرف دل بود آقا، پایدار باشید.

 • صبا نوشت:

  سه نوع دوستی است که در همه جا پر سود و با ارزش است و سه نوع دوستی دیگر هست که زیان آور و باعث پشیمانی است : دوستی با کسانی که در دوستی خود پایدار و با وفا هستند و با کسانی که درستکار و راستگویند و با آنان که تجربه بسیار دارند، سودمند است، ولی دوستی و رفاقت با چاپلوسان، ریاکاران و یاوه گویان موجب بدبختی و رسوایی است.((کنفوسیوس))

 • ع - ف نوشت:

  جناب شجاعی عزیز
  سلام ، مقاله فوق خواندم ، واقعیت نگری وجامعه شناسی آن بزرگوار در توجه به برخووردها وتعریف کاذبی که متاسفآنه بعضی سود جو یان و متملقین در بین جامعه پیشه خود ساخته اند ، رسا و زیبا برشته نگارش در آورده اید ، خود وخامه ات سزاوار تحسین می بینم ، موفق وسر سیز باشید .

 • بچه کنگان نوشت:

  سلام مطلب خوب به رشته تحریر در آوردی لازمه پیشرفت این است که هندوانه ها را زیر بغل نگذاریم ولی کاش طوری می نوشتی که مطلب دلسوزانه از دل براید و به دل بنشیند شما اگر کسی را می خواهی تحسین یا ادب کنی فوری توی برجکش نمی زنند بلکه ضمن بیان مطلب راه حل خالصانه و پاک که از وجود و ضمیر پاک شما بیرون بیاید و مربوط به ایران بزرگ است پیشنهاد و راه حل میداید .
  از مروز مچ گیری کردن و انتقاد خیلی راحت است به همان اندازه که تعریف و تمجید و هندوانه گذاشتن راحت است نه این درست است و نه آن!

 • سلام
  ما ایرانی ها جز با هندونه کارمون راه نمی افته !!!
  بیشتر توضیح نمیدم چون همین جمله خودش چند برداشت و همه اونای رو که فکر می کنید منظورم هستند …
  یا حق دوست من

 • طالب مؤذنی نوشت:

  درود
  بله همینطور است.پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>