یک سال گذشت. (۱۳۹۱)

۲۷ اسفند ۱۳۹۱ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در روزنگاری‌ و مینی‌مال

سه روز دیگر تا سال نو خورشیدی فاصله داریم. دیروز، ۲۶ اسفندماه، زادروز من بود؛ تصمیم گرفتم مروری کوتاه بر سالی که گذراندم، داشته باشم.

سال ۹۱ برای من سال پرچالشی نبود امّا از چند جهت اهمیت بیشتری نسبت به سال قبلش داشت. ماه رمضان تقریباً ماهِ پریشانی فکری من بود. باید در مورد کار و تحصیل به یک نتیجه می‌رسیدم و در راستایش گام برمی‌داشتم. چند هفته‌ای به مسائل آینده (تحصیل و کار) فکر می‌کردم و در آخر به این نتیجه نسبی رسیدم که برای کنکور ارشد بخوانم که البته تقریباً از ۱۵ مهرماه شروع کردم. در مجموع نیمه دوم سال، مفیدتر و هدف‌مندتر از نیمه اوّل سال بود.

یکی از کارهای مفیدی که تابستان انجام دادم، مطالعه خارج از برنامه درسی، در زمینه مهندسی شیمی بود. تمرکز من بیشتر به جنبه‌های کاربردی و عملی بود که در کنار کارآموزی، ارزش بیشتری پیدا کرد. مرور خوبی بر تجهیزات مهندسی شیمی و مباحث اقتصادی مهندسی هم داشتم.

در چهار ماهی که برای کنکور می‌خواندم، مانند گذشته سعی می‌کردم به مطالعه غیردرسی هم بپردازم امّا زمان کم‌تری صرف این مسائل می‌کردم. مثل چند سال گذشته، چند شب در هفته می‌رفتم کنار ساحل می‌‌دویدم که با گوش دادن به موسیقی، لذّت دویدن دوچندان می‌شد.

سال ۹۱ کنترل بهتری بر ساعات استفاده از اینترنت داشتم و بین مطالعه پشتِ کامپیوتر و کتاب و مجله کاغذی، تعادل خوبی برقرار شد که البته هنوز هم جا دارد که ساعات استفاده از اینترنت را کمتر کنم.

کودکی عادل شجاعی، عید نوروز

امسال در شیوه‌ی مطالعه‌ام هم تغییراتی دادم. از زمان مطالعه اخبار کاستم و بیشتر به مسائل تحلیلی پرداختم. سعی کردم متن‌های طولانی مفید را، به سبب طولانی بودنشان از دست ندهم. گریزی هم به مسائلی که در کودکی سوالات بنیادین من بود و بعدها آن‌ها را حل شده پنداشته بودم، زدم. بعد از کنکور هم بیشتر به مطالعه‌ی دیدگاه‌های اندیشمندان زنده پرداختم.

تفاوت دیگر با سال‌های قبل، گونه‌های مطالبی بود که برای خواندن انتخاب می‌کردم. مثلاً در تاریخ، در سال‌های پیش، بیشتر قرون اولیه اسلام را مطالعه می‌کردم امّا امسال تمرکز بیشتری بر تاریخ مشروطه به بعد داشتم. در دین‌شناسی هم، سال‌ ۸۹ و ۹۰ بیشتر تاریخ اسلام، مبانی دین اسلام، فِرَقِ اسلامی و بهائیت را مطالعه کرده بودم امّا سال ۹۱ بیشتر به کلیّت دین، معرفت‌شناسی دینی و نواندیشی دینی گذشت. در فلسفه هم در گذشته مباحث فلسفه‌ی اخلاق و معرفت‌شناسی را بیشتر می‌خواندم؛ (که مقدمه‌ای بود بر معرفت‌شناسی دینی امسال) امّا امسال تمرکزم بر فلسفه‌ی سیاسی و جامعه‌شناسی بود.

پیشاپیش عید نوروز را به خوانندگان گرامی وبلاگ سخن تازه و دوستان خوبم تبریک عرض می‌کنم.


پی‌نوشت: در کودکی به من ایکیوسان می‌گفتند. در این عکس، در حال انجام حرکت ایکیوسان هستم. نکته جالب این‌که هنوز هم خیلی وقت‌ها که آستین‌بلند می‌پوشم، آستین‌هایم را بالا می‌زنم.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۸ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>