معرفی کتاب: دو قرن سکوت

۲۴ فروردین ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در کتاب

تا کنون مقدمه‌ی دو کتاب مرا به اعجاب و تحسین واداشته است. یکی کتاب «دو قرن سکوت» نوشته‌ی عبدالحسین زرین‌کوب و دیگری «سینوهه، پزشک مخصوص فرعون» نوشته‌ی میکا والتاری و ترجمه‌ی ذبیح‌الله منصوری. کتابِ «دو قرن سکوت» را هفته پیش به پایان رساندم امّا اتمامِ کتابِ دوّم را به دلیل اصیل نبودن و طولانی بودنِ ترجمه، وانهاده‌ام. (کتاب اصلی در حدود ۶۰ صفحه است و کتابِ ترجمه‌شده (بخوانید بازنویسی‌شده) در دو جلد و در ۹۸۹ صفحه است.(+))

کتاب دو قرن سکوت عبدالحسین زرین کوب

مقدمه‌ی استادِ عزیز از آن‌جا به دلم نشست که با خود گفتم: جانا، سخن از زبان ما می‌گویی…

زرین‌کوب که در چاپِ جدید، در متن کتاب تجدید نظر می‌کند، در مقدمه می‌نویسد: «چه ضرورت دارد من از آن‌چه سابق بخطا پنداشته‌ام، دفاع کنم و عبث لجاج و عناد ناروا ورزم؟ قلم برداشتم و در کتاب خویش بر هر چه مشکوک و تاریک و نادرست بود، خط بطلان کشیدم… نمی‌دانم از خامی یا تعصب، نتوانسته بودم به عیب و گناه و شکست ایران اعتراف کنم… در آن روزگاران، چنان روح من از شور و حماسه لبریز بود که هرچه پاک و حق و مینوی بود، از ایران می‎‌دانستم و هرچه از آنِ ایران نبود، زشت و پست و نادرست می‌شمردم… نویسنده‌ی تاریخ هم از وقتی که موضوع کار خویش را انتخاب می‌کند از بی‌طرفی که لازمه‌ی حقیقت‌جویی است، خارج شده است. لیکن این مایه‌ی عدول از حقیقت را، خواننده می‌تواند بخشود… نویسنده اگر از انقلاب فرانسه سخن می‌گوید از آن روست که در آن ماجرا چیزی هست که با احساسات و تمایلات او مناسبتی دارد.»

این کتاب که به «سرگذشت حوادث و اوضاع تاریخی ایران در دو قرن اول اسلام از حمله عرب تا ظهور دولت طاهریان» می‌پردازد، همانند کتابِ «کارنامه اسلام»، زرین‌کوب اصول علمی را در کتاب خویش به‌خوبی رعایت می‌کند امّا ادبیات به‌کاررفته در «دو قرن سکوت» برخلافِ کتابِ «کارنامه اسلام»، درخورِ تحسین و توجه است. خواندن کتابِ «دو قرن سکوت» را به علاقه‌مندان تاریخِ ایران پیشنهاد می‌کنم.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۷ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>