معرفی مقاله: آزادی چون روش

۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در کتاب

کتابِ «اخلاقِ خدایان» نوشته‌ی عبدالکریم سروش، دربرگیرنده‌ی هشت مقاله است که به گفته‌ی نویسنده، این کتاب مفاهیم عدل، ایمان و آزادی را به یکدیگر پیوند می‌دهد. این هشت نوشتار تقریباً از یکدیگر مستقل هستند.

دستِ‌کم خواندن بخشِ «آزادی چون روش» را به شما پیشنهاد می‌کنم. نویسنده در آغاز این بخش، معنی و مراد‌های مختلف از آزادی را برمی‌شمرد و سپس می‌نویسد که آزادی روشی است برای دانستن و آموختن.

کتاب اخلاق خدایان دکتر عبدالکریم سروش

از دید نویسنده این مقاله «به جامعه‌ی مومنان خصوصاً حاکمان توصیه می‌کند که برای کسب توفیق در مدیریت سیاسی، آزادی را اگر به منزله‌ی حقِ سیاسی شهروندان قبول ندارند، دست‌ِکم به منزله‌ی روشی کام‌یاب برای حکم‌رانی بپذیرند و برگزینند. حاکمان برای حکومت کردن، نیاز به شناختن رعایا دارند و این رعایا، اگر آزاد باشند، راز خود را با حاکمان به‌تر در میان می‌نهند تا با جاسوسان و خفیه‌نویسان و خبرچینان. هرچه آزادی کم‌تر باشد، تکیه‌ی حکومت بر عوامل و نهادهای امنیتی بیش‌تر خواهد شد. و این، کار را به جداییِ کامل دولت از مردم خواهد کشاند.»

دکتر سروش می‌نویسد: «دموکراسی‌ها، امروز بر دو گونه آزادی تکیه زده‌اند: آزادی چون حق و آزادی چون روش. با یکی عدل می‌پرورانند و داد می‌دهند و حقِ مردم را می‌گزارند و با دیگری جهل خود را می‌زدایند و خلایق را می‌شناسند و به دلِ عامه راه می‌برند و کارِ مُلک و مردم را تدبیری موفق می‌کنند و حکومت را از زوال و فساد ایمن می‌دارند.»

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۶ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>