جهل، بهانه‌ای برای آزاد نبودن.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ | سیاست

دموکراسی، حکومت اکثریت نیست. حکومت اکثریت با نگه‌داشتِ حقوق اقلیّت است. اگرچه دموکراسی روشی ناقص و در برخی مسائل شاید متناقض به نظر برسد، امّا کم‌هزینه‌ترین روش شناخته شده است. در دموکراسی هر فرد یک رای دارد. رایِ یک اقتصاددان و یک پیرزنِ بادیه‌نشین یکسان است. از آن‌جا که ما سنجه‌ای دقیق برای تفاوت برتریِ بینش و نگرش افراد نداریم، حق همه در گزینش حاکمان یکسان است.

این یکسان بودن در عین کاستی، برتری‌های بسیاری نیز دارد. یکسان بودن آراء کمک می‌کند که مردم احساس کنند حکومت دست‌نشانده و برگزیده‌ی خودشان است و آسودگی خاطر داشته باشند و خود را شریک حکومت بدانند.

در دموکراسی خطا کردن یک امر پذیرفته شده است. اتّکا به خِرَدِ جمعی تنها راه ممکن و مطلوب است. جامعه و فرد با همین خطاهاست که رشد می‌یابد و پیشرفت می‌کند. گاهی نیاز است که مردم نتیجه‌ی خطا و اشتباه را ببینند تا از خامی به در آیند و پخته شوند.

شهید مرتضی مطهری در این باره می‌نویسد:

«اگر شما بخواهید این را به مردم تحمیل بکنید و بگویید شما نمی‌فهمید و باید حتماً فلان شخص را انتخاب بکنید، این‌ها تا دامنه‌ی قیامت مردمی نخواهند شد که این رشد اجتماعی را پیدا کنند. اصلاً باید آزادشان گذاشت تا فکر کنند، تلاش کنند… یک دفعه انتخاب کند، بعد به اشتباه خودش پی ببرد، باز دفعه دوم و سوم تا تجربیاتش کامل بشود و بعد به صورت ملّتی در بیاید که رشد اجتماعی دارد والّا به بهانه این‌که این ملّت رشد ندارد و باید به او تحمیل کرد، آزادی را برای همیشه از او بگیرند، این ملّت تا ابد غیررشید باقی می‌ماند. رشدش به این است که آزادش بگذاریم و او در آن آزادی ابتدا اشتباه هم بکند. صد بار هم اگر اشتباه  بکند، باز باید آزاد باشد.۱»

۱٫ مرتضی مطهری، پیرامون جمهوری اسلامی، ص ۱۲۱

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۲ پاسخ

  • صبا نوشت:

    سلام عادل عزیز
    پوزش مرا به خاطر عدم حضورم بپذیرید .همواره از خواندن مطالبتان لذت می برم چون احساس می کنم بدون هر گونه جهت گیری خاص نوشته می شود .وقتی این پست را خواندم دیدم جامعه امروز ما و بد اخلاقی های موجود در آن چقدر با دیدگاه شهید مطهری فاصله دارد .این یکی از عمده ترین مشکلات مبتلا به امروز جامعه ی ماست .

  • ساحل نوشت:

    سلام خوبید ؟
    احسنت بر شما نوشته خوبی در این پست قرار داده اید .دیدگاه مرتضی مطهری که پاره تن امام حساب می امد باید الان هم قابل اجرا شدن باشد.پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>