بازرگان، آزادی‌خواه فراموش‌شده.

۵ خرداد ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در سیاست

در تاریخ معاصر، شاید بی‌انصافی‌ها و نامردمی‌هایی که در حق مهدی بازرگان روا داشته شد، در حقِ کسانِ  دیگری کم‌تر اتفاق افتاده باشد. بازرگان چه خوب و یا بد، منحرف و یا در راه راست، فرد شجاعی بود. آن‌قدر شجاع بود که در اواخر زندگی‌اش، وقتی احساس کرد که فهمی اشتباه از اسلام داشته، آن را به صراحت اعلام کرد. چنان‌که آنانی که بازرگان را می‌شناسند، سخن از «بازرگان متقدم» و «بازرگان متاخر» می‌زنند. در پیِ دفاع از کارنامه‌ی او نیستم. اون نیز مانند سایر افراد اشتباهاتی داشت.

وقتی چند ماه پیش گزارش آقای گازیوروسکی در مورد مذاکرات مهندس بازرگان با طرف آمریکایی به فارسی ترجمه شد (اندیشه پویا، شماره ۵)، تازه بسیاری فهمیدند که بازرگان و هم‌کارانش در مذاکرات، نه تنها دستِ پایین را نداشته‌اند، بلکه دست بالاتر نسبت به طرف آمریکایی داشته‌اند؛ چنان‌که افراد درون نظام نیز هم‌چون شهید بهشتی، از این مذاکرات آگاه بوده‌اند. نوروز امسال نیز نوشته‌های دکتر یزدی و حاشیه‌های آن در ویژه‌نامه نوروزی اندیشه پویا، همین امر را بهتر نشان داد.

خبرهای تلخ و شیرینی از انتخابات به گوش می‌رسد. با همه‌ی این‌ها، هنوز امیدوار ام. من یک نفر بیشتر نیستم؛ امّا همین یک نفر را دستِ‌کم نمی‌گیرم. هدف من از مقاله‌ای که در ادامه معرفی می‌کنم، بی‌ارتباط با مساله‌ی انتخابات نیست.

مقاله‌ی «لیبرال تنها؛ چگونه مهدی بازرگان تا آخر عمر اصلاح‌طلب باقی ماند.» از محمد قوچانی، در شماره‌ی شماره ۱۸، دی ۱۳۹۰ در مجله‌ی مهرنامه منتشر شد. خواندن این مقاله را به دوستان عزیز پیشنهاد می‌کنم. نویسنده در این مقاله کوشیده تا به طور اجمالی، زندگی و رفتار مهدی بازرگان را در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی بنمایاند.


غالباً مقاله‌های طولانی را با فونت مناسب، پرینت می‌گیرم و بایگانی می‌کنم. اگر از خواندن پشت کامپیوتر خسته می‌شوید، خوب است شما نیز چنین کاری کنید.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۲ پاسخ

  • رایتل نوشت:

    البته شاید بهترباشه که تمام ابعاد شخصیتی آقای بازرگان مورد نقد واقع بشه تا برخی ابهامات از بین برود

  • صبا نوشت:

    سلام
    چندی قبل شخصی که خیلی ادعا داشت از دکتر شریعتی سخن می گفت و تا می توانست نسبت ناروا می داد .از ایشان پرسیدم دکتر را می شناسید؟ گفت: بله .گفتم آثارش را خوانده اید گفت : نه .گفتم پس چگونه قضاوت می کنید ؟ گفت اقوال و افواه دیگران شنیده ام .گفتم اگر می خواهی شریعتی را بشناسی ابتدا باید کتابهایش را بخوانی .شاید دیگران هم مانند شما نخوانده قضاوت کرده باشند والبته ایشان همچنان بر گفته ی خود اصرار داشت .
    جناب شجاعی عزیز بزرگان ما بی نقص نبوده اند.همه قابل نقد ند اما نقد منصفانه .آنچه در کشور ما متاسفانه رایج شده اغلب تخریب افراد است نه نقد .البته برای تخریب می شود سند ساخت .پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>