رای؛ حق یا امانت؟

۱۱ خرداد ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در سیاست

اگر شما هم در برخی انتخابات، شاهد خرید و فروش رای بوده‌اید یا دستِ‌کم ماجرای آن را شنیده‌اید، ممکن است در ذهنِ خود، کسی را که حقِ انتخاب خود را می‌فروشد، ملامت کرده باشید. اگر رای دادن را حقِ طبیعیِ هر فرد می‌دانیم پس چرا به سرزنش و ملامت فروشنده‌ی رای می‌پردازیم؟ آیا سرزنش کسی که حق داشته به هر کسی رای دهد، خواه شایسته و خواه ناشایسته، نکوهیده نیست؟

شاید نیاز به بازتعریف این «حق» داشته باشیم. از سویی فروختن رای و یا زدوبندهای سیاسی، خلافِ اخلاق و خِرَدِ بشری است و از سویی دیگر، امر خلافِ اخلاق و خِرد و زیان‌بار برای فرد و جامعه، نمی‌تواند در جایگاه حق قرار گیرد؛ پس بهتر است که «رای دادن» را امانتی بشمریم که جامعه برای گزینش نامزد بهتر به فرد می‌سپرد و یا دستِ‌کم «رای دادن» را حقی بپنداریم که رای‌دهنده از دیدگاه اخلاقی موظّف است که آن را برای گزینش نامزد شایسته (از نظر خِرَدِ خود رای‌دهنده) به کار ببرد.


پی‌نوشت: امیدوارم کسی چنین نپندارد که نگارنده درصدد تئوریزه کردنِ راهی برای محدود کردن انتخاب مردم است. چرا که در روزگار امروز و در جامعه‌ی ما، هیچ گونه‌ای از آریستوکراسی در امرِ حکومت، توجیه‌پذیر نیست و تنها راه، مراجعه به خِرَدِ جمعی است. حامیان آریستوکراسی همواره کوشیده‌اند با قیاس‌های مع‌الفارق، چنین توجیه کنند که مردم هنوز هم ناآگاه هستند.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۵ پاسخ

 • درود

  امید که همه‌ی ما در این باره توجه کافی داشته باشیم و دیگران هم آگاه سازیم.

 • صبا نوشت:

  سلام بر جناب شجاعی عزیز
  رای دادن هم یک حق است و هم اینکه باید در چهار چوب قانون صورت گیرد .صرف حق بودن رای دادن باعث نمی شود تا فرد از هر روشی برای احقاق آن اقدام کند .ضمن اینکه خوب رای دادن وظیفه هر فرد است وباید تلاش کند تا این وظیفه را به نیکویی به انجام رساند .

 • احمدی نژاد نوشت:

  سلام
  به کی می خواین رای بدین آقای شجاعی ؟

 • ع -ف نوشت:

  جناب شجاعی عزیز سلام بر شما
  مطالب شما را مطاعه واستفاده فراوان میکنم ، توفیقات بیشتری برای جنابعالی از خداوند تمنا دارم .
  در رابطه با انتخابات وانتخاب باتوجه به گفت وشنودهائی که کاندیدها در بحث ومناظره داشتند میتوان گفت همه آقایان فعلا از یک راه وروش استفاده نموده که بقول خودشان : به اقتصاد سرو وسامان دهند ، بنادر فعال ، وبعضی ها بنادر آزاد اعلام کنند ، بیکار زدائی در اولویت قرار دهند ، صنعت توسعه ، راه وتربری مطمئن ، ایرانیان در سراسر دنیا با در دست داشتن هویت ایرانی بودن افتخار کنند وبدانند که از دولت اسلامی ایران حمایت وپشتیبانی می شوند . به همه استانها ومردم اهمیت میدهند ، به روستا ها وشهرها رسیدگی ، از منابع سرشار کشور به بهترین نحوی به نفع همگان ا ستفاده کنند ، بهداشت وبیمه وتعلیم وتربیت ارتقا دهند با کشورها همسایه وغیره روابط اقتصادی تجاری ، سیاسی فرهنگی توسعه دهند ، آری در وعده ووعیدها شنیدیم ، امیدوارم که به قول ووعده خود وفا کنند . همه را یکی میدانم پس از مناظره با بچه ها در انتخاب خودمان تصمیم گرفتیم . انشاءالله پس فردا با قدمهای استوار پای صندوق رآی حاضر وانتخاب می کنیم . سربلند باشید .پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>