چرا و به چه کسی رای می‌دهم؟

۱۹ خرداد ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در روزنگاری‌ و مینی‌مال

چرا رای می‌دهم؟

فارغ از این‌که نتیجه انتخابات چه خواهد شد، تصمیم گرفته‌ام که در انتخابات شرکت کنم. در شرایط کنونی، دست‌ِکم بین بد و بدتر، بد را انتخاب خواهم کرد. من در انتخابات شرکت می‌کنم چون به حرکت آرام و از پایین اعتقاد دارم. در انتخابات شرکت می‌کنم چون می‌خواهم به هر گونه دگرگونیِ خشونت‌آمیز نه بگویم. ادعایِ قانون‌گرا بودن ندارم، امّا در انتخابات شرکت می‌کنم چون می‌خواهم از هر حرکتی خارج از چارچوب قانون اساسی کشورم نه بگویم.

به قانونی اساسی کشورم با تمام کاستی‌هایش باور دارم و معتقد ام که هر حرکت و حتی تغییر در قانون اساسی، فقط باید در چارچوب همین قانون اساسی صورت بپذیرد. بر این باور ام که قانون اساسی کشورم ظرفیت‌های بسیاری برای دفاع از حقوق و حاکمیت مردم دارد؛ ظرفیت‌هایی که باید شناخته و احیا شوند.

هم‌چون گذشته و در شرایطِ کنونی، قهرِ سیاسی را روشِ مناسبی برای رسیدن به خواسته‌هایم نمی‌دانم. شرکت‌ کردن در انتخابات نه ناشی از ترس است و نه منافع شخصیِ خاص؛ با تمام انتقاداتی که دارم، قهر نمی‌کنم. با امیدواری، تلاشی هر  چند کم‌صدا در جهت بهبود وضعیت کشورم می‌کنم.

گرچه به پیروز شدنِ نامزدِ مورد نظرم چندان امیدی ندارم، امّا امیدوار ام که بتوانم با یک رای که حقِ طبیعیِ من است، تاثیری هرچند کم‌صدا و اندک برجا بگذارم. می‌خواهم در عین انتقادات گسترده‌ای که دارم، دوباره تلاش را به جای قهر تجربه کنم.

به چه کسی رای می‌دهم؟

با تعاریف مختلف، ممکن است هم در دایره‌ی اصول‌گرایی جای بگیرم و هم در دایره‌ی اصلاح طلبی و یا این‌که از هر دو خارج شوم. اصلاح‌طلب و یا اصول‌گرا بودن چندان برایم مهم نیست، امّا هرگز محافظه‌کاری و اعتدال‌نمایی تصنعی را نمی‌پسندم. بر این باور ام که اصلاحات و توسعه‌ی اقتصادی باید با توسعه‌ی سیاسی هم‌راه باشد.

پیش‌تر نوشته بودم که توسعه‌ی اقتصادی اگرچه به توسعه‌ی سیاسی کمک بسیاری می‌کند امّا شرط الزامی نیست. نمی‌توان بدون توسعه‌ی سیاسی، چندان امیدی به توسعه‌ی اقتصادی داشت. به کسی رای خواهم داد که معتقد به هم‌گام و هم‌راه بودن اصلاحات و توسعه‌ی سیاسی و اقتصادی باشد. کسی که در گفتار جسارتِ حمایت از حقوق و حاکمیت مردم را نداشته باشد، کردارش نیز با گفتارش چندان تفاوتی نخواهد کرد.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۴ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>