وقتی حقوق حیوانات را فراموش می‌کنیم.

۲۹ شهریور ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در روزنگاری‌ و مینی‌مال

مدتی پیش در خانه دنبال تفنگ بادی قدیمی‌ام می‌گشتم. هر چه گشتم نبود که نبود! از مادرم پرسیدم. به به! دستش درد نکند؛ تفنگ من را داده بود به ماشین زباله جمع‌کن! گفت که چون من چند هفته‌ای بوده که قطعات تنفگ را باز کرده و نبسته بودم، فکر کرده که تفنگ خراب شده و درست‌بشو نیست. گفتم این همه آشغال و وسایل قدیمی در انبار ما جا خوش کرده، این هم می‌انداختی همان جا! ناراحتی من دیگر فایده‌ای نداشت. شاید چون دوست نداشت که دیگر تفنگ در خانه داشته باشیم، تفنگ را سربه‌نیست کرده بود! چون چنین ساده‌انگاری را از مادرم بعید می‌دانم.

چند سال پیش که کلیپی را دیدم که چند نفر یک بچه الاغ را با موتور با خودشان می‌بردند و الاغ مادرِ بی‌چاره هم با سرعت دنبال موتور می‌دوید، فوق‌العاده ناراحت شدم.  کلیپ دیگری هم دیدم که چند نفر (بالای بیست سال) برای تفریح، الاغ زبان‌بسته‌ای را از بالای پُل به داخل رودخانه پرت کردند. جز قساوت قلب و یا نادانی، چه عملی دست انسان را برای چنین اعمالی باز می‌دارد؟

یکی از جاهایی که همین تابستان به سفر رفتیم، «بهشت گمشده» بود. (اطلاعات بیشتر همراه با عکس) راه خاکی ماشین‌رو را خراب کرده بودند. چند نفر با الاغ‌هایشان، با گرفتن کرایه زیاد، بارهای مردم را تا نزدیک آبشار می‌بردند. بعد از چند کیلومتر پیاده‌روی، رسیدیم. آن‌جا هم چند نفر با الاغ‌هایشان برای برگرداندن وسایل مردم آماده بودند. یکی از صاحبان این الاغ‌ها را دیدم که احتمالاً برای خودنمایی جلو مسافرین، با چوب زدنِ بی‌رحمانه به الاغ، حیوان را وادار به پرش از سنگ و صخره و حرکات نمایشی! می‌کرد. صحبت کردن با او کمی کارساز شد و دستِ‌کم آن چند ساعت از روی رودربایستی، خود و حیوان زبان‌بسته را آزار نداد.

مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن                 که در شریعت ما غیر از این گناهی نیست  حافظ

هنگامی که برخی از مردم، اهمیتی به حقوق حیوانات نمی‌دهند، باید از گروه‌های مدافع حقوق حیوانات، مانند دیده‌بان حقوق حیوانات در ایران سپاس‌گزار بود و کار بزرگ آنان را ارج نهاد.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۲ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>