یک سال گذشت. (۱۳۹۲)

۲۵ اسفند ۱۳۹۲ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در روزنگاری‌ و مینی‌مال

به رسم هر سال، سالی که گذشت را در سال‌روز تولدم مرور می‌کنم…

دوره سربازی که هنوز ادامه دارد، قطعاً بدترین دوره زندگی من بوده است؛ نه از این جهت که طعم سختی را نکشیده‌ام؛ چرا که فعالیت‌های ورزشی و توان‌فرسای بدنی را چند سالی تجربه کرده‌ام. از این جهت دوره خدمت سربازی بدترین دوره زندگی من بوده که تا به حال این‌قدر احساس بیهودگی و اتلاف وقت نکرده بودم. این‌قدر از آرمان‌‎‌ها و آرزوهایم فاصله نگرفته بودم و این همه در یک سوی مونولوگ دیکته‌مآبانه قرار نگرفته بودم.

تا به حال در فضایی قرار نگرفته بودم که کوچکترین اعتراض‌ها هم  نه قابل قبول بوده و نه تاثیرگذار. من خود را متعلّق به چنین فضایی نمی‌دانم و تمامی آرمان‌هایم را منجمد کرده‌ام تا پس از خدمت فراموش نکنم که پیشتر به چه می‌اندیشیده‌ام. امیدوار ام پس از خدمت سربازی این یخ‌ها به سرعت آب شوند و همان انسان پرامید گذشته باشم. پس تا به حال، امسال بدترین سالی بوده که تجربه کرده‌ام. امیدوار هستم که سال آینده بدتر نباشد.

در سال ۱۳۹۲ فرصت چندان برای مطالعه‌ نیافتم. همان اندک فرصتی که یافتم در چند ماه نخست بود. به یاد دارم که در پادگان آموزشی جهرم، زیر برجک پمپ بنزین نوشته‌های آیت‌الله منتظری را می‌خواندم و خستگی و اتلاف وقت روز را اندکی جبران می‌کردم. خوشبختانه توانستم بیشتر نوشته‌های احمد قابل و محسن کدیور را نقادانه بخوانم و از آن بهره‌ها ببرم. در ماه‌های پایانیِ سال، مطالعه من بیشتر بر هرمنوتیک متمرکز بود.

دسترسی مداوم و پایداری به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ندارم. پیشاپیش عید فرخنده نوروز را به همه عزیزان تبریک عرض می‌کنم و اگر تبریک‌ها و لطف دوستان را دیر پاسخ دادم، پوزش می‌خواهم.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۷ پاسخ

 • اخلاقی نوشت:

  درود بر تو عادل جان

  سال نو پیشاپیش بهت تبریک میگم. انشاالله سربازیت زودتر تمام بشه. دوره خوبی هست به تجربه اش می ارزه.! بدی از ما دیدی در این سال به بزرگی خودت ببخش.
  یکی از افتخارات من در این سال شناخت دوست عزیزی مثل شما بود.

  پایا و مانا باشید

 • سلام
  فرخنده باد برهمگان مقدم بهار
  نوروزجاودانه ترین جشن روزگار
  شروع سال جدید را به شما و خانواده محترمتان تبریک و تهنیت میگم
  ان شاالله که صد سال بهتر از این سالها در پیش رو داشته باشید

 • سفالینک نوشت:

  درود و تهنیت سال نو
  انشالله سال خوبی و عالی رو در پیش داشته باشید. برای آدم فعالی مثل شما قطعا سربازی باید محدود کننده باشه ولی تموم میشه و شمام بالاخره یه فضای متفاوت این جوری رو هم تجربه کردید…
  شاد باشید،سلامت و در آرامش…
  آرزومند بهترینهایم برایتان.موفق باشید.

 • ع -ف نوشت:

  سلام ، دوست عزیز
  مدتی است از یکدیگر اطلاع درستی نداریم ، قصور گردن طرفین است ، امید است گذشته را به نحو بهتر جبران کنیم. بعد از این مقدمه کوتاه، پیش از هرچیز سال نو به شما تبریک می گویم امیدوارم به سلامتی دوره خدمت پشت سر بگذارید وبه آرمان وزندگی خو که برای آن برنامه ریخته اید برسید وباموفقیت پا به عرصه زندگی نوینی که در سر می پر ورانید بگذارید . همواره دعای خیر اینجانب پیشواز و بدرقه راهتان است جز موفقیت وسر بلندی دوستان کوشا ئی چون شما تمنائی در سرم نیست . خدا یار ونگهبانت باد .پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>