نوشته‌هایی که در ذهن هم کهنه شده‌اند.

۷ مهر ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در روزنگاری‌ و مینی‌مال

داشتم چند مطلب قدیمی همین وبلاگ را می‌خواندم. برخی مطالب نه تنها از نظر زمان کهنه شده‌اند، بلکه جز اندیشه‌هایِ کهنه‌ی نویسنده هم هستند. نوشته هایی که الان چندان به آن باورمند نیستم یا دستِ‌کم باور پیشین جای خود را به باور جدیدی داده است.  برخی نوشته‌ها فقط تاریخ فکری نویسنده آن را مشخص می‌کند. این‌که در آن برهه از زمان، او به چه چیز و چگونه می‌اندیشیده است.

هنگامی که ذهن ما آماده دریافت اطلاعات باشد، اطلاعات پیشین اصلاح می‌گردد و روند تکاملی را طی می‌کند. باید پیرامون هرگونه اطلاعات دریافتی (کتاب، رسانه‌های اجتماعی، تجربه‌های شخصی و…)، نقادانه و جسورانه اندیشید. ممکن است هر فردی برای فرار از محکومیت در دادگاه وجدان خویش، از تفکر انتقادی و جسورانه بپرهیزد. باید بی‌واهمه سراغ این اندیشه‌های متناقض رفت. باید برای رسیدن به یک اندیشه هماهنگ تلاش کنیم و برای رفع تناقض‌های ذهنی بکوشیم و درصدد توجیه آن نباشیم. جسورانه در خلوت خود فکر کنیم و تصمیم بگیریم و به تضادها و تناقض‌های ذهنی خود بی‌توجه نباشیم.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

۲ پاسخپاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>