شصتمین سالگرد اعدام دکتر حسین فاطمی

۱۹ آبان ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در مناسبت‌ها

۱۹ آبان، شصتمین سال‌روز اعدام دکتر سیدحسین فاطمی است. سیدحسین فاطمی وزیر امور خارجه دکتر محمد مصدق بود که مرحوم مصدق پس از اعدام او گفت:
«اگر ملی شدن نفت خدمت بزرگی است، از آن کسی که اول این پیشنهاد را نمود باید سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است. در تمام مدت همکاری با این جانب حتی یک ترک اولی هم از آن بزرگوار دیده نشد.»۱

او علاوه بر وزارت امور خارجه، عهده‌دار معاونت پارلمانی نخست‌وزیر و سخن‌گوی دولت نیز بود. مرگ برای این جمهوری‌خواهِ سلطنت‌ستیز ناآشنا نبود. چنان‌که چند سال پیش از اعدام نیز با کلت کمری توسط محمدمهدی عبدخدایی، نوجوان ۱۴ ساله و عضو سازمان فدائیان اسلام، مورد سوء قصد قرار گرفت امّا جان سالم به در برد. اگر روح مرحوم دکتر محمد مصدق با مشروطه‌خواهی سازگار بود، سیدحسین فاطمی یک جمهوری‌خواه تمام عیار بود که البته این فاصله فکری مانع از همکاری این دو نمی‌گشت.

دکتر محمد مصدق حسین فاطمیدر فاصله کودتای نافرجام در ۲۵ مرداد ۳۲ که مصدق خاموشی اختیار کرده بود، دکتر فاطمی آشکارا در پیِ حذف نظام سلطنتی و برقراری یک جمهوری دموکراتیک بود و همین امر سبب شد که  سه روز بعد در کودتای ۲۸ مرداد ۳۲، ورق برگردد. سید حسین در ۶ اسفند همان سال دستگیر شد و پس از دستگیری، خود و خواهرش با چاقو مورد حمله شعبان جعفری (شعبون بی‌مخ) قرار گرفتند. او در بامداد ۱۹ آبان ۱۳۳۳ در حالی که بیمار بود، جان خود را در راه آزادی فدا کرد و اعدام شد.

نوشته‌های حسین فاطمی در کتاب «نوشته‌های مخفیگاه و زندان» گرد آمده که می‌توانید نسخه الکترونیکی آن را دریافت کنید.

  1. نوشته‌های مخفیگاه و زندان نوشته دکتر سید حسین فاطمی به کوشش هدایت متین‌دفتری ص ۱۵

تصویر فاطمی در کنار دکتر مصدق (از ویکی‌پدیا)

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>