علم و شِبهِ‌علم

۲۳ اسفند ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست عادل شجاعی در اجتماع و فرهنگ

آن‌چه که مایه‌ی ناراحتی و نگرانی است، این است بسیاری از کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند نیز، نه تنها تنفاوت علم و شِبه‌ِعلم (Pseudoscience) را نمی‌دانند بلکه تلاشی برای تمایز بین علم و شبه‌علم هم نمی‌کنند. ایده‌ها و مفاهیمی وجود دارد که ابطال‌پذیر نیستند و نمی‌توان آن‌ها را راستی‌آزمایی کرد.
متاسفانه بخش بزرگی از جامعه ما فاقد اندیشه انتقادی است و چنان مرزهای شبه‌علم و باورهای خرافی را گسترانده‌اند که فضای محدودی برای مباحث علمی باقی می‌ماند و آن اندک فضا نیز متاسفانه با برخوردهای ایدئولوژیک روبه‌رو می‌شود و استقلال خود را از دست می‌دهد و به مرحله اجرا نمی‌رسد.
بسیاری از کسانی که ادعای دانشمندی و دانش‌دوستی می‌کنند نیز، به نحو چشم‌گیری به خرافات باور دارند. متاسفانه مواردی می‌بینیم که فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه‌های کشور، در درک علم و شبه‌علم ناتوان‌‌اند. گاهی پروفایل افراد در شبکه‌های اجتماعی به خوبی می‌تواند نشان دهد که چقدر کاربران به خرافات و مطالب شبه‌علمی باور دارند. نتیجه این می‌شود که بخشی از جامعه تحصیل‌کرده ما، با هم‌خوان کردن نوشته‌های خرافی، شبه‌علمی و غیرمعتبر در شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی یا فرستادن آن برای دیگران، علم‌دوستی خود را می‌نمایانند.

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 و یا پاسخ بگذارید در صورت تمایل، بازتاب بفرستید.

پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>